Antibiootikumide manustamine võib muuta meid ülekaalulisteks

10. august 2016

Hiljuti ilmunud Sandra Aamodti raamat „Miks dieeditamine teeb meid paksuks“ käsitleb uudses võtmes antibiootikumide ja kehakaalu vahelist seost. Inimese soolestikus on kümneid triljoneid baktereid. Me elame nende bakteritega, sest vajame neid toidu seedimiseks. Bakterite mitmekesisust võib aga oluliselt mõjutada antibiootikumiravi, mis mitte ainult ei tapa teatud baktereid, vaid ka soodustab mõningaid liike võrreldes teistega.

Uuringu käigus manustasid teadlased hiirtele sünnist saati väikese annuse antibiootikume ning selle tulemusena oli hiirte soolestikus rohkem firmicutese ja vähem bacteroidetese (sarnast mustrit on seostatud ka ülekaalulisusega). Lisaks oli nimetatud hiirtel enam rasvkudet kui antibiootikume mitte manustanud hiirtel. Kui teadlased andsid imikueas hiirtele väikese koguse antibiootikume, siis kuigi nende soolestiku bakterite populatsioon tasapisi normaliseerus, siis olid nad siiski võrreldes kontrollgrupiga noorukieas enam rasvunud ja põdesid enam ainevahetuse probleeme (nt rasva kogunemine kõhus ja maksas). Eriti tundlikud oli isased hiired, kes olid ilmselgelt vastuvõtlikumad toitumisega põhjustatud rasvumisele.

Sarnane seos võib esineda ka inimestel. Näiteks vaadeldi ühe Kanadas läbi viidud uuringu käigus 12. aastaseid lapsi ning leiti, et lastest, kellele imikueas ei manustatud antibiootikume, olid ülekaalulised või rasvunud 18,2%, ning lastest, kellele manustati imikueas antibiootikume, olid ülekaalulised või rasvunud 32,4%. Sama uuringu käigus leiti, et kirjeldatud antibiootikumidega seotud kõrgem risk puudutab vaid poisslapsi. Sarnane uuring on läbi viidud ka Taanis ning jõuti samade järeldusteni. Lisaks leiti aga, et kui lapse ema oli ülekaaluline, siis mõjus imikueas antibiootikumide manustamine hilisemale ülekaalulisusele ja rasvumisele pidurdavalt. Seega võib järeldada, et antibiootikumide mõju on väga sõltuv olemasolevast bakterite populatsioonist.

Kindlalt võib aga väita, et imikueas antibiootikumide manustamine on ohtlike tagajärgedega, sest võib mõjutada soolestiku populatsiooni väga etteaimamatult ja pikaaegselt. Laiemas plaanis aga tasuks alati järgi mõelda ennem, kui süüdistame inimesi nende ülekaalulisuses, sest meie soolestiku bakterite populatsioon mõjutab suuresti meie kehakaalu, samas kui keegi ei oma veel arusaama, kuidas seda populatsiooni mõjutada või muuta.

 

Allikas: http://ideas.ted.com/can-your-biome-make-you-fat/