fbpx

Mitmed kliinilised uuringud on tõestanud, et 95% dieedi pidajatest võtavad kaotatud kaalu tagasi 1-2 aastaga. Kui on olemas nii palju erinevaid dieete, nii palju erinevaid lähenemisi, nii palju eksperte ja raamatuid, miks siis ikkagi kaal tagasi tuleb?
Tuleb välja, et dieet on vastuolus meie bioloogia, psühholoogia ja kaasasündinud naudingu vajadusega.

Dieet aeglustab meie ainevahetust.
See tundub uskumatu ja ebaõiglane, et kui üritame kõigest hingest kaotada kilosid, siis meie keha töötab sellele vastu, aga ometi see on tõsi.
Keha jaoks on dieet stressor. Kui oleme stressis, siis toodab meie organism stressihormoone (kortisooli ja adrenaliini), mis aeglustavad ainevahetust. Inimorganism tajub vähenenud kalorite tarbimist ohuna ellujäämisele ja aeglustab meelega meie püüdlusi kaalu langetada.
Selline keha reaktsioon on evolutsiooni tulemus. Inimkond on varasemalt pidanud üle elama näljaperioode, mis on jätnud meie geenidesse teadmise, et ellujäämise huvides on mõistlik koguda rasva, et selle arvel üle elada aega, millal kalorite tarbimine on vähenenud.

Ja veelgi halvem uudis on see, et dieedi järgselt tunneme end tihti veelgi näljasemana ja meil on veel rohkem isusid kaloririkka ja ebatervisliku toidu järele kui enne dieeti, kuna meie keha üritab veelgi rohkem rasva tagavaraks talletada, kuna signaal, et varsti võib seda jälle vaja minna on dieediga antud.

Dieedid ei suuda meie harjumusi muuta. 
Enamus inimesi suudab oma toitumisharjumusi muuta nädalaks, kaheks. Mõni ka kuuks või kaheks, aga enamasti see sellega piirdub. Dieet ei ole tore ega meeldiv, seetõttu ei suuda pea keegi olla dieedil igavesti.

Enamus dieete sisaldab piiranguid. Need võivad olla piirangud tarbitud kaloritele või teatud toitainetele (rasvad, süsivesikud). Piirangud nõuavad aga tahtejõudu reeglitest kinni pidada ja võtavad ära söömise meeldiva poole ehk naudingu. Piirangud ja naudingu puudumine tekitavad aga omakorda stressi, mis veelgi tõstab stressihormoonide taset ja muudab kaalukaotamise veelgi raskemaks.

Dieedid on ebaedukad, kuna tegelevad vaid ühe muutujaga võrrandis – toiduga.
Teised olulised faktorid eduka kaalukaotuse saavutamisel ja tulemuse hoidmisel on treening, stressiga tegelemine, kvaliteetne uni, piisav vee tarbimine ja vajaliku hulga toitainete saamine.

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni