Elu peale maovähendusoperatsiooni

Oluline! Operatsioon on vahend eesmärgi (kaalulangus) saavutamiseks, kuid kaalulanguseni jõudmine ja  säilitamine eeldab patsiendilt motivatsiooni, enesedistsipliini ja koostöövõimet.

Rasvumine on krooniline, tihti aastakümneid kestnud haigus. On vähe tõenäoline, et ainuüksi  kirurgiliselt on võimalik patsiendi elustiili ja söömisharjumusi täielikult muuta. Maovähendusoperatsioon on võrreldav (käsi)tööriistaga, mis võimaldab patsiendil saavutada ja hoida soovitud kaalulangust. Kaalukirurgia Keskuse meeskonna ülesanne on anda Teile kvaliteetne ja tõhus tööriist ning õpetada seda kasutama eesmärgiga muuta püsivalt Teie elustiili. Nõustamine, juhendamine ja terviseseisundi jälgimine on see, mida patsient vajab esimeste aastate jooksul peale operatsiooni. Ajapikku uued harjumused kinnistuvad, õpitakse lõikuse kõrvalnähtudega toime tulema, ise ennast jälgima. Nõustamine lähtub alati konkreetsest patsiendist ning see on individuaalne, kuid allpool toodud põhimõtted on siinkohal suureks abiks, nende järgimine aitab saavutada paremini oma eesmärke, kaalulangust hoida ning vältida tarbetuid kõrvaltoimeid.

Haiglas

Operatsiooni päeval

Operatsioonitoas viibite Te 1–2 tundi ning seejärel mõned tunnid ärkamispalatis, kus jälgitakse Teie elulisi näitajaid ja enesetunnet. Sellest ajast mäletate tõenäoliselt vähe või üldse mitte midagi. Pärast narkoosi mõju lõppemist võite tunda ebamugavust, iiveldust või valu, mida leevendatakse valuvaigistitega. On oluline esimesel võimalusel peale operatsiooni tõusta ja kõndida. See ennetab trombide ja hingamisprobleemide teket, kiirendab narkoosi mõju möödumist, parandab soolte tööd ning hingamist. Tavaliselt ei jäta me kõhuõõnde dreene ega aseta põiekateetrit. See kiirendab patsientide mobiliseerimist peale operatsiooni.

Oluline! 3-4 tunni jooksul peale operatsiooni lõppu tuleb istuda, tõusta ja kõndida. 

Vett võib juua juba 2-3 tundi peale operatsiooni. See parandab enesetunnet ja väldib suukuivust. Jooge aeglaselt, väikeste lonksudena u 200 ml tunnis. Valu või muu ebamugavustunde korral teavitage sellest palatiõde. Teie uriin võib 24 tunni vältel peale operatsiooni olla rohekas-sinise värvusega. See on tingitud värvainest, mida kasutatakse maoõmbluste testimiseks operatsiooni ajal. Tegemist on normaalse, kahjutu ja isemööduva nähtusega.

Oluline! Valige enesele voodis selline lamamisasend nagu Teile meeldib: selili, külili või kõhuli.

 Operatsioonijärgsel päeval

Tunnete end veidi kurnatuna, kuid valu on peaaegu kadunud. Te peate sel päeval kõndima vähemalt ühe tunni, jooma päeva jooksul ühe liitri vett ja käima dušši all. Teie haavad on õmmeldud nahasiseste õmblustega ja on selleks ajaks juba hermeetiliselt sulgunud, ei karda voolavat vett.

Teisel päeval peale operatsiooni

Enesetunne on oluliselt parem, olete hästi maganud ja valu praktiliselt ei ole. Joogiks pakutakse jogurtit, mahla ja vett. Soolegaasid väljuvad. Liigute, olete aktiivne ja Teil on haiglas igav. Hea päev kojuminekuks. Soovitame siiski, et võimalusel tuleks Teile keegi haiglasse vastu.

Kodune haavade hooldus

Kodune haavade hooldus

Haava servad lähendatakse üksteisele nahasiseste kosmeetiliste õmblustega. Haav on hermeetiline 24 tundi peale sulgemist, st ei karda voolavat vett. Esimeseks ööpäevaks asetatakse haavale lisaks õmblustele ka toetavad stripid, ehk peenikesed haavaservi lähendavad plaastrid. Need võib eemaldada esimese pesemise järgselt (24 tundi peale operatsiooni). Haavainfektsiooni ja teisi haavaprobleeme esineb maovähendusoperatsioonide järgselt väga harva. Kui olete oma haavade pärast mures, siis võtke meiega julgelt ühendust.

Plaastri vahetamine

Hoidke haavaplaaster puhas ja kuiv. Vahetage plaaster kohe, kui see on verest või haavaeritisest märgunud, määrdunud või haavalt lahti tulnud. Haava töötlemine antiseptikumidega ei ole vajalik. Dušši alla võite minna 24 tundi peale operatsiooni. Enne pesemist eemaldage plaaster. Peske haavad voolava leige veega, kuivatage haav ja haava ümbruse nahk õhu käes või õrnalt tupsutades. Vältige haava venitamist ja hõõrumist. Kuivale haavale asetage uus plaaster. Plaastrit tuleb vahetada iga kord peale dushi all käimist või üle päeva kuni operatsioonist on möödunud 7 päeva.

Oluline! Haavaniite Te eemaldama ei pea, kuna kasutame alati peidetud ja isesulavaid kosmeetilisi õmbluseid.

Toitumine peale maovähendusoperatsiooni

Hoolimata lõikusest möödunud ajast on oluline piisava hulga vedeliku (1,2-2 liitrit) ja valgu (naistel 50-60 grammi ning meestel 60-70 grammi ööpäevas) tarbimine. Lõikuse järgsed toitumissoovitused antakse perioodide kaupa.

Oluline! Detailsed kirjalikud toitumissoovitused saate toitumisnõustajalt juba enne operatsiooni. Lugege need läbi!

1-14 päeva peale operatsiooni:

vaid vedel või püreeritud toit, 2-3 supilusikatäit korraga iga 1-1,5 tunni tagant. Toidu koostisele piiranguid ei ole, algusest peale soovitame püreeritud lihatoite, kohupiima jt valgurikkaid toite. Juua tuleb vähemalt 1200ml ööpäevas, palavaga 2000ml ööpäevas. Juua lonkshaaval ja tihti kuni 200ml tunnis. Peale sööki oodata joomisega 20 minutit. 2. nädalal alustage multivitamiinide tarbimisega. Sel perioodil soovitame valku sisaldavaid toidulisandeid.

15-30 päeva peale operatsiooni:

Lisaks püreeritud toidule võib süüa pehmeid või peenestatud toite (nt hakklihakaste, ühepajatoit, puuviljad, supid, kana ja kala), mis tuleb korralikult enne neelamist läbi mäluda. Süüa 4-6 korda päevas, toiduportsjoni suurus vastavalt enesetundele (kuni täiskõhutunde tekkeni), tavaliselt 70-150ml korraga. Jätkake vitamiinide ja toidulisandite tarbimist, alustage kaltsiumi ja rauapreparaatide tarbimist.

Dieet alates 5. nädalast peale operatsiooni (Sleeve operatsiooni puhul alates 7 nädalast):

Nüüd soovitame vedela ja püreestatud toidu vahetada tahke toidu vastu. Toitumisharjumused peaksid olema muutunud ja toit tervislik ning toitaineterikas. Kõige parem on alustada kergete toitudega ning süüa 3-4 korda päevas väikestes kogustes. Sööma peab aeglaselt, iga suutäit korralikult läbi mäludes. Ei soovita  juua 20 min enne ja 20 min peale sööki. Korraga süües ja juues saabub täiskõhutunne liiga kiiresti ning see tähendab, et tahate lühikese aja möödudes uuesti süüa. Oluline on igapäevaselt tarbida valgurikkaid sööke nagu kala, liha, piimatooted ja munad. Soovitame alustada söögikorda valgurikaste toitudega, muidu võib kõht muudest toiduainetest täis saada ning valgutarbimine jääb puudulikuks. Jätkake vitamiinide ja toidulisandite tarbimist.

Oluline! Kuus peamist toitumissoovitust:

 • sööge tervislikult
 • sööge kõigepealt valgurikast toitu
 • hoidke oma veresuhkru tase stabiilsena
 • jooge piisavalt vett
 • ärge näksige
 • minimeerige magusa tarbimine

Vitamiinide ja mineraalide asendusravi

Kõikidele opereeritud haigetele soovitame eluaegset multivitaiinide ja mineraalide asendusravi, et kompenseerida nende tarbimise ja imendumise võimalikku vähenemist peale operatsiooni.

Mao mahtu vähendavad operatsioonid (sleeve, mao plikatsioon, maopael): vähemalt 100% soovitatud päevasest vajadusesest. Multivitamiini päevane annus peaks sisaldama vähemalt 0,4 mg foolhapet, 18 mg rauda, tsinki ja seleeniumit. Lisaks tuleb tarbida iga päev u 1000IU D vitamiini, 1200-2000mg kaltsium tsitraati või kaltsium karbonaati.

Maost möödajuhtiv operatsioon (mao bypass): vähemalt 200% soovitatud päevasest vajadusest. Multivitamiini päevane annus peaks sisaldama vähemalt 0,8 mg foolhapet, seleeniumit, tsinki ja 36mg rauda. Lisaks tuleb tarbida iga päev u 1000IU D vitamiini, 400 mikrogrammi B 12 vitamiini, 1200-2000mg kaltsium tsitraati. Varasema või peale operatsiooni tekkinud rauavaegus aneemia korral tuleb raua preparaate (nt raudsulfaat) tarbida 100-200mg päevas.

Meie soovitame patsientidele järgmist asendusravi skeemi:

Mao bypass, sleeve, plikatsioon või maopael operatsioon

 • Livol Multi või Minevit  polüvitamiin täiskasvanutele 1 tablett 2 korda päevas
 • Kaltsium tsitraati 1200-1500 mg päevas, jagatuna kaheks annuseks.
 • D3 vitamiin 100 mikrogrammi päevas, Tervisepüramiid nt. (tabletid või õlitilgad)
 • B12-vitamiini asendusravi süstide näol: 1 süst (1000 mikrogrammi) iga kolme kuu tagant või
 • Neuromax Forte; Neuromultivit 1 tablett 2 korda päevas
 • Fertiilses eas naistel on soovitatav rauapuudusaneemia vältimiseks tarvitada ka rauapreparaate nt 100 mg päevas, ja siis Ferrum Lek 1 tbl päevas, Ferretab 2 kapslit päevas, Retafer 1 tbl päevas, lahus Tothema 2 ampulli päevas.

 

Kaalulangus, -seiskumine ja -tõus.

Kehakaalu langust väljendatakse kaalukirurgias tavaliselt ülekaalu kaotuse protsendina. Pikaajaline (üle viie aasta) kaalulangus peale bypass operatsiooni on 65-70% ülekaalust, peale sleeve operatsiooni 60-65%.

Näide: patsient, kelle ideaalkaal on 70kg kaalub operatsioonile tulles 130kg. Seega on tal üleliigset kaalu 60kg. 5 aastat peale bypass operatsiooni on tema eeldatav kaalulangus umbes 40kg, ehk kaks kolmandikku oma ülekaalust (ülekaalu 60kg). Ideaalkaalu arvestatakse tavaliselt lähtudes kehamassi indeksist 25kg/m2.

Oma ideaalkaalu saate kui võtate ruutu oma pikkuse meetrites ja korrutate selle kahekümne viiega. Näiteks isiku korral, kelle pikkus on 1,8m: (1,8×1,8)x25=81 kg.

Kaalulangus vahetult peale lõikust võib olla väga kiire, meestel esimesel kuul kuni 25kg. Kiire kaalulangus kestab kuni 6 kuud. Seejärel aeglustudes, kuid kestes veel umbes ühe aasta. 1,5-2 aastat peale operatsiooni saavutavad patsiendid oma madalaima kehakaalu, olles kaotanud 75-80% ülekaalust. Üldiselt pole selline tulemus siiski püsiv ning valdav osa patsiente võtab kaalus 5-10kg juurde, seejärel kaal stabiliseerub. Seega, mõningane kaalutõus sel perioodil on normaalne ja ootuspärane. Pikaaegne kaalulangus, nagu eelpool öeldud, on 60-70% ülekaalust. Sõltumata operatsioonitüübist püsib kaalutõusu risk kogu elu. Pikas perspektiivis hakkab kuni 70%-l patsientidest kaal aastate jooksul aeglaselt tõusma, kuid sellest hoolimata säilib märkimisväärne (rohkem kui pool oma ülekaalust) kaalulangus elu jooksul enamikul  (80-90%) patsientidest.

Operatsioonijärgset kaalutõusu võivad põhjustada:

 • Toitumissoovituste eiramine
 • Mao laienemine, mille tulemusena tarbite rohkem kaloreid. See võib olla seotud söömisega peale täiskõhutunde teket kas lohutuseks, ajaviiteks või alkoholi mõju all.
 • Alkoholi liigtarvitamine
 • Vähene kehaline aktiivsus.
 • Teatud ravimid

Oluline! Kaalulanguse säilitamiseks, terviseseisundi paranemiseks ja kaalutõusu ennetamiseks järgige toitumissoovitusi ja olge kehaliselt aktiivne.

Viisime 2015 aastal läbi uuringu Põhja Eesti Regionaalhaiglas aastatel 2005-2009 opereeritud patsientidel, kel oli operatsioonist möödunud vähemalt 5 aastat. Peale bypass lõikust oli nende keskmine kaalulangus 68% ülekaalust, olles sellega võrreldav rahvusvahelises erialases kirjanduses avaldatuga.

Kaalulanguse seiskumine

Peaaegu kõigil patsientidel esineb aasta jooksul peale operatsiooni (mil kaal peaks pidevalt langema) perioode, kus kaal ei muutu. See võib kesta päevi ja nädalaid. Organism talletab oma mälus kõrgeima kaalu Teie elu jooksul ja seab selle säilitamise enesele eesmärgiks. Kujutage olukorda ette termostaadina, mis on seatud ebatervislikult kõrge temperatuuri peale. Meie kehal on umbes 10 erinevat ja mõjusat hooba kehakaalu mõjutamiseks ja säilitamiseks.  Maovähendusoperatsiooni tagajärjel on organism sunnitud kaalutermostaati nii-öelda jahedama ehk madalama kaalu peale keerama. See ei toimu tavaliselt ühe korraga  ning keha katsetab erinevate tasakaalupunktidega püüdes neid ajutiselt säilitada,  põhjustades aeg-ajalt kaalulanguse seiskumist. Tegu on normaalse ja mööduva nähtusega, suhtuge sellesse rahulikult ja mõne aja pärast näete, et kaal hakkab taas langema.

Oluline! Ajutine kaaluseisak ei ennusta ravi nurjumist ja ebapiisavat kaalulangust tulevikus.

 

Dumping sündroom

Dumping sündroom kujutab endast erinevate ebameeldivate sümptomite kombinatsiooni, mis tekivad 30-90 minutut peale söömist. Dumpingu sümptomiteks võivad olla kõhulahtisus, iiveldus, südame kloppimine, peapööritus. Selle tekkepõhjused ei ole lõpuni selged. Üheks tõenäoliseks  põhjuseks on toidu kiire liikumine maost peensoolde. Dumping-sündroom on seotud lihtsuhkrute (magus) või kõrge glükeemilise indeksiga süsivesikute söömisega (kartul, banaanid, rosinad, sai, pannkoogid, valged makaronid, manna, kartulikrõpsud, valge riis, kiirkaerahelbed, maisihelbed, müsli, suhkur ja maiustused, magusad joogid). Samuti piimatoodete, mõnede rasvade ning praetud toitude söömisel. Selliste toitude kiire liikumine maost peensoolde põhjustab rea füsioloogiliste protsesside teket: näiteks veresuhkru taseme kõikumist, vedeliku ümberjaotumist, hormonaalseid muutuseid.

Oluline!  Dumping-sündroomi teke on võimalik nii bypass kui sleeve operatsiooni järgselt. 

Dumping-sündroom ei ole tingimata halb. Kui dumping-sündroom tekib peale lihtsuhkruid sisaldavate toitude söömist, siis suure tõenäosusega väldib patsient selliseid toite tulevikus. See on kaitsemehhanism, mis ütleb: „Ma poleks pidanud seda sööma juba esimesel korral ja kindlasti ei söö ma seda uuesti”. Lihtsuhkrud vähendavad kaalulangust ja neid tuleb igapäevases menüüs vältida. Halb on see, et dumping-sündroom halvendab enesetunnet, seda võib segamini ajada teiste terviseprobleemidega, see on häiriv ning mõnikord raskesti ära hoitav. Õnneks ei vaja dumping-sündroom tavaliselt ravi ning selle leevendamiseks  piisab toitumise muutmisest.

Oluline! Dumping-sündroom võib avalduda kahel viisil. Varane dumping  tekib 10–30 minutit ning hiline dumping  tekib 1–3 tundi peale sööki.

Varane dumping-sündroom tekib, kui toit (eriti kõrge suhkrusisaldusega toit) liigub maost kiiresti peensoolde, mille tagajärjel tõmmatakse vedelik (vesi) veresoontest peensoolde. Vedeliku ümberpaiknemine ongi varase dumpingsündroomi sümptomite (puhitus, kõhulahtisus, peapööritus, südame kloppimine, pulsi kiirenemine, higistamine, iiveldustunne, oksendamine) põhjustajaks.

Hiline dumping-sündroom on põhjustatud hüpoglükeemiast (madal veresuhkur). Kui süüa palju süsivesikuterikast toitu, siis imendub peensoolest vereringesse palju suhkrut. Organism vastab sellele suurema ja ülemäärase hulga insuliini vabastamisega ning veresuhkru tase langeb alla normi. Sümptomiteks on ärevus, kõhulahtisus, peapööritus, minestamine, nõrkus, südame kloppimine, keskendumisraskused, tugev näljatunne, higistamine.

Kaasuvad haigused

Kõikide operatsioonide puhul arvestada, et võib toimuda oluline muutus kaasuvate haiguste kulus ning senised raviskeemid võivad vajada olulist korrigeerimist (eriti diabeedi ravi). Veresuhkru väärtused langevad peale bariaatrilist kirurgiat paari ööpäeva jooksul ja nii ei vaja valdav osa süstivaid 2 tüübi diabeetikuid juba haiglast lahkudes enam insuliini. Vahetud operatsioonijärgsed soovitused kaasuvate haiguste ravis saate Te haiglas. Hilisemad ravimuutused lähtuvad vajadusest ja on alati individuaalsed.

Ravimid pärast operatsiooni

Kaalukirurgia kirurgia muudab Teie edaspidist ravimite kasutamist. Paljud laialt kasutatavad põletikuvastased ja valuvaigistavad ravimid (ibuprofeen, diklofenak, ketoprofeen) ärritavad bypass operatsiooni järgselt magu ja tõstavad maohaavandi  riski. Seetõttu peaksid bypass lõikuse läbinud patsiendid selle ravimi pikaajalisest kasutamisest hoiduma. Sama kehtib salitsüülhappe (aspiriin) ja mõnede osteoporoosi ravimite puhul. Võimalikke riske ja kasu peab iga patsiendi puhul eraldi hindama, küsige nõu oma arstilt.

Oluline! Lühiajalise (2–3 päeva) ja juhusliku kasutamise korral on ibuprofeeni ja teiste valuvaigistite võtmine lubatud.

Pikaajalise valuvaigistite vajaduse korral on eelistatud magu mittekahjustavad koksiibid (Arcoxia), paratsetamool või vajaduse korral opiaadid (tramadool). Toimeainet aeglaselt vabastavad ravimid võivad sõltuvalt operatsiooni tüübist olla ebaefektiivsed, kuna selliste ravimite puhul on imendumise aeg tavaliselt  2–12 tundi ning need võivad enne lõplikku imendumist läbida seedetrakti. Sama kehtib kaetud tablettide ja kapslites ravimite kohta, kuna kate ei pruugi jõuda sooles laguneda ja ravim väljutatakse kehast enne, kui see imendub.Suukaudsete rasestumisvastaste vahendite imendumine ei pruugi peale operatsiooni olla efektiivne ja seetõttu ei saavutata veres vajalikku toimeaine kontsentratsiooni. Soovitatav on kasutada muid vahendeid, näiteks nahaplaastreid või emakasiseseid vahendeid.

Rasedus peale operatsiooni

Rasestumine pole soovitav 12-18 kuu jooksul pärast lõikust. Sel perioodil peab kasutama toimivaid rasestumisvastaseid vahendeid. Edaspidi on rasestumisel kindlasti vajalik foolhappe jt vitamiinide tihedam monitooring ja lisamanustamine. Rasestumise korral soovitame sellest koheselt informeerida oma toitumisnõustajat ning määrata konsultatsiooni aeg. Planeeritud raseduse korral on võimalik teostada analüüsid enne viljastumist ning seetõttu soovitame just seda. Hoolimata eeltoodust on uuringute põhjal rasestumise tõenäosus peale bariaatrilist kirurgiat suurem ning raseduse ja sünnituse riskid väiksemad. Meie praktikas on kümneid naisi, kes on peale maovähendamisoperatsiooni rasestunud ja õnnelikult sünnitanud.

Juuste väljalangemine

Juuste väljalangemine võib tekkida igasuguse suure kaalulanguse korral, nii ka pärast bariaatrilist operatsiooni. See tekib tavaliselt organismi operatsioonist taastumise, kiire kaalulanguse ning uue elustiiliga kohanemise perioodil kolmandast kuuenda operatsioonijärgse kuuni. Operatsioonist ja kaalukaotusest tingitud füsioloogiline stress põhjustab toitainete liikumise kehas eluliselt olulisematele organitele (näiteks süda ja aju). Selle tulemusena võib juuste kasv seiskuda ning 30–40 protsenti juuste folliikulitest ohverdatakse. Juuste väljalangemine kestab harva kauem kui kuus kuud. Juuste väljalangemine lõpeb, kui kehakaal ja toitumine stabiliseeruvad. Vaja on aega ja kannatlikkust. See on ajutine seisund ning kunagi ei kao kõik juuksed. Tarbige piisavalt valku, sest valk on peamine juuste ehitusmaterjal. Lisaks valgule on juuste kaotus seotud ka raua, tsingi, rasvhapete, B12-vitamiini ning biotiiniga. Juuste kao ennetamiseks on oluline tarvitada Teile soovitatud vitamiine ja mineraalaineid.

Alkohol

Regulaarne alkoholi tarbimine peale maovähendusoperatsioone ei ole soovitatav. Vältige igapäevast või iganädalast alkoholitarbimist. Peamiseid põhjuseid on kolm:

Alkohol sisaldab palju kaloreid, kuid mitte vajalikke toitaineid ja joomine töötab vastu kaalulangetamise eesmärkidele. Näiteks sisaldab klaas veini kaks korda rohkem kaloreid kui klaas limonaadi. Alkohol on üheks kaalu taastõusu põhjuseks peale maovähendusoperatsioone.

Kaalukirurgia, eriti mao bypass operatsiooni läbi teinud patsiendid on alkoholsõltuvusest enam ohustatud kui tavapopulatsioon. Olukorras, kus toidu ja söömise stressi, ärevust või depressiooni maandav roll on peale kaalukirurgiat muutunud või sootuks kadunud võib tekkida vajadus otsida „abi“ mujalt, näiteks alkoholist. Enam on ohustatud mehed ja regulaarsed alkoholitarvitajad. Alkoholi küüsi võivad peale operatsiooni langeda ka naised ja need, keda alkohol varem ükskõikseks jättis. Kõige ohtlikum on aeg 2-3 aastat peale operatsiooni. USA-s läbi viidud uuring näitas, et kui tavapopulatsioonis oli alkoholsõltlasi 6%, siis kaalukirurgia patsientide seas 8%.

Alkoholi toime peale operatsiooni võib olla ettearvamatu muutes joomise riskantseks. On näidatud, et peale bypass operatsiooni tõuseb alkoholi kontsentratsioon veres kiiremini ja väiksema tarbitud koguse järgselt kui enne operatsiooni, samuti püsib alkohol veres kauem. Praktikas võib see tähendada juhtimisõigusest ilma jäämist varasema elus „süütu“ alkoholikoguse pruukimise tõttu.

Oluline! Alkoholi tarbimine peale kaalukirurgiat ei ole keelatud, kuid me ei soovita seda.

 

Suhted ja emotsioonid peale operatsiooni

Suhted ja emotsioonid peale operatsiooni

Olge valmis meeleolu kõikumiseks ja muutusteks. Kiire kaalulangus mõjutab organismi  mees- ja naissuguhormoonide (testosteroon, progesteroon, östrogeen) ning kilpnäärme hormooni tasakaalu.

Kilpnäärme hormooni taseme tõus peale kaalukirurgiat on tervitatav, see kiirendab ainevahetust ja kaalulangust muutes Teid aktiivsemaks ja energilisemaks. Suguhormoonide vahekorra muutus kiire kaalulanguse perioodil võib aga põhjustada erinevaid keerulisi meeleseisundeid ja negatiivseid emotsioone nagu masendus, viha, lootusetus ja kahetsus, seda eriti esimesel aastal. Oma osa on ebareaalsetel ootustel, oodatust väiksemal või aeglasemal kaalulangusel ning tekkival rippuval nahal.

Sotsiaalsed olukorrad võivad tekitada ebamugavustunnet, kuna varasemalt harjumuspärane söömine ja joomine pole võimalik ning samas ei soovi te kõiki kohalviibijaid  teavitada läbitehtud operatsioonist. Ülekaalulistel inimestel (sh kaalukirurgia patsientidel) esineb keskmisest enam varem diagnoosimata ja ravimata psüühikahäireid (ärevus, depressioon, söömishäired), mis võivad pärast operatsiooni süveneda. Asjakohase psühholoogilise ja psühhiaatrilise abiga on need reeglina seljatatavad ja mööduvad. Suhted perekonna ja sõpradega võivad muutuda, sest nad ei ole harjunud nn uue Teiega. Mõnel juhul parandavad muudatused kehakuvandis ning enesehinnangus patsiendi seksuaalelu ja suurendavad suhtes lähedustunnet. Samas võib Teie suhte teine osapool end muutustest ohustatuna tunda.

Stress, mure, ärevus, tüdimus ja masendus mõjutavad meie söömiskäitumist, ehki me ei pruugi seda alati teadvustada.

Oluline!  Kui leiate end peale operatsiooni söömas hoolimata sellest, et kõht on täis ja näljatunnet pole või sööte teadlikult närvipinge maandamiseks, siis soovitame konsulteerida oma kirurgi, toitumisnõustaja või pädeva psühholoogiga. Need olukorrad on tavaliselt edukalt lahendatavad. 

Eelnevat  teades, iseennast ja oma lähedasi ette hoiatades ning vajadusel abi küsides on võimalik muutustega hõlpsamini hakkama saada.  Koos kaalu stabiliseerumisega 1-2 aastat peale operatsiooni saabub õnneks ka hormonaalne ja emotsionaalne tasakaal.

On hea teada, et paljud patsiendid ei kurda mitte kunagi emotsionaalse tasakaalutuse üle ning kogevad kiire muutumise perioodil valdavalt positiivseid tundeid ja meeleolu.

Plastiline kirurgia ehk rippuv kõht peale operatsiooni

Inimeste naha elastsus ja kokkutõmbumisvõime on väga erinev ning on võimalik, et nahaaluse rasvkoe kadumisel häirivaid nahavolte ei teki. Siiski, umbes 50% patsientidest sooviksid võimalusel mõnest nahavoldist vabaneda ja u 25% seda ka teeb. Eeskätt jääb häirima liigne nahk kõhupiirkonnas, aga ka rinnad, õlavarred, tuharad, reied. Lahenduseks on plastiline operatsioon, mille käigus liigne nahk  eemaldatakse ja kehapiirkonna loomulik kuju ning väljanägemine taastatakse. Sellise lõikuse ajaks peab patsiendi kehakaal olema stabiliseerunud, ehk seda ei tehta reeglina varem kui maovähendamise lõikusest on möödunud 18 kuud. Pakume soovijatele kõiki kaalukirurgia  järgseid plastilisi operatsioone. Operatsioone teostavad Dr Siim Simmo ja dr Priit Miidla.

Allpool mõned soovitused naha elastsuse suurendamiseks:

 • Joo piisavalt, see hoiab naha terve ja elatsena
 • Kasuta niisutavaid kreeme ja kehapiimasid
 • Treeni
 • Tee venitusharjutusi
 • Söö juur – ja puuvilju
 • Kasuta päikesekaitsekreemi, ülemäärane päevitamine kahjustab nahka ja vähendab selle elstsust

Operatsioonijärgne nõustamine ja jälgimine

Tervislikud ja kaalulangust toetavad harjumused kinnistuvad paremini kui Teid selles juhendatakse  ja kontrollitakse.  Uuringud on tõestanud, et regulaarne järelkontrolli visiitidel käimine ja järelravi programmis osalemine suurendab kaalulangust, aitab ära hoida tüsistusi ning tõstab patsientide rahulolu ja elukvaliteeti.

Kaalukirurgia eesmärk on aidata patsientidel muuta oma eluviise kaalulangust soosival ja tervist toetaval moel. Hästi tehtud ja tehniliselt õnnestunud operatsioon on Teie eesmärkide saavutamiseks väga oluline, kuid see on  vaid pool vajaminevast  „stardikapitalist“. Teine pool koosneb pikal teel tarvilikest ning  kasulikest  teadmistest, oskustest  ja tööriistadest. Nõustamisvisiidid on esmalt vajalikud operatsioonijärgse paranemise ja taastumise hindamiseks, hiljem patsiendi suunamiseks, motiveerimiseks ja vahel ka rahustamiseks. Muutused toimuvad kiiresti ja need on suured: kehakaal langeb, toidueelistused ja – taluvus muutuvad, kaasuvad haigused taanduvad, seedetegevus muutub, tundeelu on erk ja muutlik, rääkimata vajadusest uuendada pidevalt oma garderoobi. On mõistetav, et uus olukord tekitab palju küsimusi, millele vaid  hea nõustaja saab vastata. Kaalu- ja terviseandmete regulaarne talletamine laseb hinnata ravitulemuste ootuspärasust ning otsida vajakajäämise korral põhjuseid.

Kõige paremini aitab Teid igapäevaselt kaalukirurgia patsientidega, nende murede ja rõõmudega kokku puutuv spetsialist. Selleks võib olla Teie kirurg, spetsialiseerunud meditsiiniõde või kliiniline toitumisnõustaja.

Veenduge kindlasti, et raviasutus, kes pakub Teile operatsiooni tagab ka pikaajalise ja asjatundliku toitumisnõustamise ja jälgimisprogrammi.

Oluline! Kaalukirurgia Keskus pakub  oma patsientidele pikaajalist nõustamist ja jälgimist Eesti parima spetsialistide juures.

Maovähendusoperatsiooni järgsete vitamiinide ja mikroelementide defitsiitide ennetamiseks on mõistlik regulaarne vereproovide tegemine, esimesel aastal sagedamini, hiljem 1 kord aastas. Kõige lihtsam ja privaatsem võimalus seda teha on meie nõustamisvisiitidel. Vajalikud on järgmised proovid:

 • täisveri
 • glükoos, HbA1c (diabeetikutel)
 • neerufunktsioon (kreatiniin, uurea)
 • vitamiin B12, vitamiin D3 25 (OH), foolhape
 • Ca, iCa, Na, K
 • ferritiin, raud
 • albumiin, üldvalk

Peale operatsiooni ootame Teid nõustamisele:

 • 2 nädalat peale operatsiooni konsulteerib Teid opereerinud kirurg
 • 6 nädalt, 6 ja 12 kuud peale operatsiooni konsulteerib Teid bariaatria õde.
 • Ootamatute olukordade puhuks on patsiendil alati võimalus konsulteerida koheselt opereerinud kirurgiga telefoni või e-maili teel.

Pikaajalise kogemuse põhjal vajavad patsiendid head kontakti eeskätt kogenud õde-nõustajaga. Kirurgi arvamust vajavate probleemide ilmnemisel on kirurg meie patsientidele alati koheselt kättesaadav meili ja telefoni teel koos konsultatsiooniga esimesel võimalusel.

Kehaline aktiivsus peale operatsiooni

Oluline! Regulaarne treening ja liikumine on püsiva kaalulanguse võti.

Liikumine aitab kaalu langetada ning kaalulangust säilitada. Liikuge haiglast koju jõudes iga päev vähemalt 60 minutit. Valige esialgu aeglasem  tempo ja tõstke vastupidavuse kasvades tempot endale sobiva kiiruseni. Kuue nädala möödumisel on õige aeg alustada suurema intensiivsusega regulaarsete treeningutega, mille hulka kuuluvad lihaseid tugevdavad ning paindlikkust ja vastupidavust suurendavad harjutused. Treenige vähemalt kolm korda nädalas ja mitte vähem kui 3  tundi nädalas (kepikõnd, rattasõit, ujumine, fitness jne). Treening peab olema aeroobne, st intesiivsusega, mis lubab treeningu ajal normaalselt vestelda.

Uuringud näitavad, et patsiendid, kes treenivad minimaalselt 120 min nädalas on kaotavad keskmiselt 4 kg enam kaalu kui need, kes seda ei tee. Kaalulanguse kõrval on kehalisel aktiivsusel veel palju muid positiivseid tervisemõjusid.
Kaalukirurgia – Mis ja Milleks? »

Maovähendusoperatsioonid »

Elu peale maovähendusoperatsiooni »

Patsiendid »