fbpx

Realistlikud eesmärgid

Kaalukirurgiline operatsioon võimaldab märkimisväärset kaalulangust ja võib Teie terviseseisundit oluliselt parandada, kuid see pole lahendus kõigile elumuredele. Operatsioon on vahend eesmärgi (kaalulangus) saavutamiseks, aga kaalulanguseni jõudmine ja selle säilitamine eeldab patsiendilt motivatsiooni, enesedistsipliini ja koostöövõimet. Konkreetse patsiendi operatsiooni tulemuslikkus ei ole täpselt ennustatav ja ehkki keskmiselt kaotavad patsiendid umbes 2/3 oma üleliigsest kaalust, on võimalik  väiksem või suurem kaalulangus. Kaalukaotuse kiirus on erinev ning on patsiente, kes saavutavad maksimaalse oodatava kaalulanguse esimese aasta lõpuks ning neid, kelle kaal stabiliseerub alles kolmandal aastal peale operatsiooni.

Operatsioonieelne dieet

Mida kõrgem on inimese kehamassiindeks, seda suurem on operatsiooniga seotud tüsistuste risk.

Oluline! Lühiajaline (2–6 nädalat) dieet enne operatsiooni langetab Teie kehakaalu ning seeläbi ka tüsistuste riski.

Operatsioonieelne dieet on kõrge valgu ja madala süsivesikute sisaldusega ning piisava hulga vedelikega. See dieet on oluline kolmel põhjusel: väheneb operatsiooniaegse veritsuse risk, kiireneb operatsioonijärgne paranemine ning vähenevad maksa mõõtmed. Rasvunud ja suur maks võib operatsiooni muuta tehniliselt keeruliseks, sest see raskendab kirurgi juurdepääsu maole ning suurendab maksa vigastamise riski operatsiooni ajal. Samuti annab operatsioonieelne dieet Teie organismile toitaineid, eeskätt valke, mida vajate operatsioonist taastumiseks. Eesmärk on kaotada enne operatsiooni 4-5% oma kehakaalust.
Operatsioonieelse dieedi juhised saate toitumisnõustaja konsultatsioonil.

Kehaline aktiivsus

Kehaline aktiivsus operatsioonieelsel ajal parandab enesetunnet, üldist toonust, kopsude ja südame võimekust. Püüdke lisaks oma igapäevatoimetustele (töötamine, poes käimine ja koristamine) kõndida,  sõita rattaga või ujuda vähemalt pool tundi päevas. Piiratud liikumisega patsientidel soovitatakse käia basseinis. Vesi muudab keha kaalutuks ja Teil on kergem harjutusi teha. Mida tervem Te enne operatsiooni olete, seda paremini paranete peale operatsiooni.

Haiglasse saabumine

Tavaliselt vormistatakse patsiendid haiglasse operatsioonipäeva hommikul ja kirjutatakse välja kaks päeva peale operatsiooni. Kõrge riskiga ja paljude kaasuvate haigustega patsiendid peavad arvestama päeva või paari võrra pikema haiglasolekuga tagamaks ohutu paranemine. Operatsiooni päeval süüa ei tohi, selgeid vedelikke (vesi, tee) võib juua kuni 6 tundi enne planeeritud operatsiooni. Kui tarvitate pidevalt ravimeid, soovitame hommikused rohud kella 6-7 ajal väikese lonksu veega ära võtta kui Teie arst ei ole soovitanud teisiti. Verd vedeldavad ravimid (nt aspiriin, Pradaxa, Plavix, Brilique, Marevan) tuleb ära jätta 1 nädal enne operatsiooni. Enne operatsiooni antakse Teile trombivastased sukad. Vajate neid kindlasti esimesel ööpäeval peale lõikust.

Oluline! Mainige oma kirurgile kindlasti kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid!

Haiglasse tulles võtke kaasa isikut tõendav dokument, hügieenitarbed, vahetusriided, sisejalanõud, kõik igapäevaselt tarbitavad ravimid, olemasolu korral uneapnoe mask ning midagi meelelahutuseks, näiteks raamatud või muusika. Muusikal on tõendatud toime ärevuse ning seeläbi ka valu vähendamisel, et teisi patsiente mitte segada, tuleks muusikat kuulata kõrvaklappidest.

Haiglas

Operatsiooni päeval

Operatsioonitoas viibite Te 1–2 tundi ning seejärel mõned tunnid ärkamispalatis, kus jälgitakse Teie elulisi näitajaid ja enesetunnet. Sellest ajast mäletate tõenäoliselt vähe või üldse mitte midagi. Pärast narkoosi mõju lõppemist võite tunda ebamugavust, iiveldust või valu, mida leevendatakse valuvaigistitega. On oluline esimesel võimalusel peale operatsiooni tõusta ja kõndida. See ennetab trombide ja hingamisprobleemide teket, kiirendab narkoosi mõju möödumist, parandab soolte tööd ning hingamist. Tavaliselt ei jäta me kõhuõõnde dreene ega aseta põiekateetrit. See kiirendab patsientide mobiliseerimist peale operatsiooni.

Oluline! 3-4 tunni jooksul peale operatsiooni lõppu tuleb istuda, tõusta ja kõndida.

Vett võib juua juba 2-3 tundi peale operatsiooni. See parandab enesetunnet ja väldib suukuivust. Jooge aeglaselt, väikeste lonksudena u 200 ml tunnis. Valu või muu ebamugavustunde korral teavitage sellest palatiõde. Teie uriin võib 24 tunni vältel peale operatsiooni olla rohekas-sinise värvusega. See on tingitud värvainest, mida kasutatakse maoõmbluste testimiseks operatsiooni ajal. Tegemist on normaalse, kahjutu ja isemööduva nähtusega.

Oluline! Valige enesele voodis selline lamamisasend nagu Teile meeldib: selili, külili või kõhuli.

Operatsioonijärgsel päeval

Tunnete end veidi kurnatuna, kuid valu on peaaegu kadunud. Te peate sel päeval kõndima vähemalt ühe tunni, jooma päeva jooksul ühe liitri vett ja käima dušši all. Teie haavad on õmmeldud nahasiseste õmblustega ja on selleks ajaks juba hermeetiliselt sulgunud, ei karda voolavat vett.

Teisel päeval peale operatsiooni

Enesetunne on oluliselt parem, olete hästi maganud ja valu praktiliselt ei ole. Joogiks pakutakse jogurtit, mahla ja vett. Soolegaasid väljuvad. Liigute, olete aktiivne ja Teil on haiglas igav. Hea päev kojuminekuks. Soovitame siiski, et võimalusel tuleks Teile keegi haiglasse vastu.

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni