Ettevalmistus maovähendusoperatsiooniks

Realistlikud eesmärgid

Kaalukirurgiline operatsioon võimaldab märkimisväärset kaalulangust ja võib Teie terviseseisundit oluliselt parandada, kuid see pole lahendus kõigile elumuredele. Operatsioon on vahend eesmärgi (kaalulangus) saavutamiseks, aga kaalulanguseni jõudmine ja selle säilitamine eeldab patsiendilt motivatsiooni, enesedistsipliini ja koostöövõimet. Konkreetse patsiendi operatsiooni tulemuslikkus ei ole täpselt ennustatav ja ehkki keskmiselt kaotavad patsiendid umbes 2/3 oma üleliigsest kaalust, on võimalik  väiksem või suurem kaalulangus. Kaalukaotuse kiirus on erinev ning on patsiente, kes saavutavad maksimaalse oodatava kaalulanguse esimese aasta lõpuks ning neid, kelle kaal stabiliseerub alles kolmandal aastal peale operatsiooni.

Operatsioonieelne dieet

Mida kõrgem on inimese kehamassiindeks, seda suurem on operatsiooniga seotud tüsistuste risk.

Oluline! Lühiajaline (2–6 nädalat) dieet enne operatsiooni langetab Teie kehakaalu ning seeläbi ka tüsistuste riski.

Operatsioonieelne dieet on kõrge valgu ja madala süsivesikute sisaldusega ning piisava hulga vedelikega. See dieet on oluline kolmel põhjusel: väheneb operatsiooniaegse veritsuse risk, kiireneb operatsioonijärgne paranemine ning vähenevad maksa mõõtmed. Rasvunud ja suur maks võib operatsiooni muuta tehniliselt keeruliseks, sest see raskendab kirurgi juurdepääsu maole ning suurendab maksa vigastamise riski operatsiooni ajal. Samuti annab operatsioonieelne dieet Teie organismile toitaineid, eeskätt valke, mida vajate operatsioonist taastumiseks. Eesmärk on kaotada enne operatsiooni 4-5% oma kehakaalust.
Operatsioonieelse dieedi juhised saate toitumisnõustaja konsultatsioonil.

Kehaline aktiivsus

Kehaline aktiivsus operatsioonieelsel ajal parandab enesetunnet, üldist toonust, kopsude ja südame võimekust. Püüdke lisaks oma igapäevatoimetustele (töötamine, poes käimine ja koristamine) kõndida,  sõita rattaga või ujuda vähemalt pool tundi päevas. Piiratud liikumisega patsientidel soovitatakse käia basseinis. Vesi muudab keha kaalutuks ja Teil on kergem harjutusi teha. Mida tervem Te enne operatsiooni olete, seda paremini paranete peale operatsiooni.

Haiglasse saabumine

Tavaliselt vormistatakse patsiendid haiglasse operatsioonipäeva hommikul ja kirjutatakse välja kaks päeva peale operatsiooni. Kõrge riskiga ja paljude kaasuvate haigustega patsiendid peavad arvestama päeva või paari võrra pikema haiglasolekuga tagamaks ohutu paranemine. Operatsiooni päeval süüa ei tohi, selgeid vedelikke (vesi, tee) võib juua kuni 6 tundi enne planeeritud operatsiooni. Kui tarvitate pidevalt ravimeid, soovitame hommikused rohud kella 6-7 ajal väikese lonksu veega ära võtta kui Teie arst ei ole soovitanud teisiti. Verd vedeldavad ravimid (nt aspiriin, Pradaxa, Plavix, Brilique, Marevan) tuleb ära jätta 1 nädal enne operatsiooni. Enne operatsiooni antakse Teile trombivastased sukad. Vajate neid kindlasti esimesel ööpäeval peale lõikust.

Oluline! Mainige oma kirurgile kindlasti kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid!

Haiglasse tulles võtke kaasa isikut tõendav dokument, hügieenitarbed, vahetusriided, sisejalanõud, kõik igapäevaselt tarbitavad ravimid, olemasolu korral uneapnoe mask ning midagi meelelahutuseks, näiteks raamatud või muusika. Muusikal on tõendatud toime ärevuse ning seeläbi ka valu vähendamisel, et teisi patsiente mitte segada, tuleks muusikat kuulata kõrvaklappidest.