Imeline paranemine Diabeedist – Andruse lugu

6. aprill 2015

Andrus (37 aastane) on maovähendusoperatsiooni järgselt kaotanud oma kehalt 50 kg ja hankinud endale parema elu. Enne operatsiooni tundus tulevik talle täiesti tume ja lootusetu.

Nooruses oli ta olnud aktiivne sportlane. Ta oli siis 199cm pikk ja kaalus 105 kg. Umbes 30 aastaselt hakkas aga tervis muret valmistama – vererõhk tõusis ja pidev väsimus vaevas. Paari järgneva aasta jooksul kaal muudkui tõusis ja enesetunne halvenes.

aleksander

„See ei või minuga juhtuda!“

„Umbes 5 aastat tagasi, kui kaalusin 125 kg saatis perearst mind diabeedi uuringutele. Tulemused näitasid, et veresuhkur on kõrge ja vajan kiiresti ravi. Ravitulemused olid aga kehvad, tervis halvenes, kaal tõusis edasi ja kannatasin pideva väsimuse all. Veresuhkur kõikus, veresuhkuru näit oli 8-15“, räägib Andrus.

„Mitme aasta vältel proovisin erinevaid dieete ja üritasin oma toitumisharjumusi muuta, aga ei suutnud neist pikemalt kinni pidada. Aasta ennem operatsiooni, sain ma II tüübi diabeedi diagnoosi ja insuliiniravi algas. Veresuhkru kõikumine lisas söögiisu, kaal tõusis 149 kiloni. Olin siis 35 aastane ja uskusin, et oma 40 sünnipäeva ma võibolla ei näe. Olin alla andmas ja mõtlesin, et elan kuni suren.“

Maovähendusoperatsioon päästis elu.

Andrusle oli aga õnne, kuna üks tutav rääkis talle maovähendusoperatsioonist, mis on üks tõhusamaid võimalusi II tüübi diabeedi ja ülekaalu ravis.

„Peale info otsimist internetist otsustasin pääseda sellele operatsioonile võimalikult kiiresti, kuna Haigekassa järjekord oli ca 2 aastat, siis valisin tasulise operatsiooni“ mainib Andrus.

Andruse operatsioon toimus 2012 aasta kevadel. Enne operatsiooni kaalus ta 149 kg ja süstis insuliini 5 korda ööpäevas. Operatsiooni järel ei ole ta vajanud insuliini enam kordagi, sama kehtib vererõhurohtude suhtes. Tema veresuhkur on püsinud 4,2-6,3 vahel, mis on normaalne.

2,5 aastat peale maovähendusoperatsiooni kaalub Andrus 98kg, tema kehamassiindeks on 24,5 kg/m2, seega on ta üks õnnelikest, kes on saavutanud oma ideaalkaalu. Ta on taas aktiivne sportlane ja osales eelmine suvi ka triatloni võistlustel.

Andruse imelist paranemist kommenteerib dr Ilmar Kaur:

4- „Patsientidel, kes on põdenud II tüübi diabeeti alla kahe aasta ja kes ei ole veel insuliini ravil, on maovähendusoperatsiooni järgselt suurepärane võimalus terveneda. Samuti on head võimalused patsiendil, kelle diabeet on kestnud kauem (aga alla 5 aasta) ja kes samuti veel ei vaja insuliinravi.

- Veresuhkur võib normaliseeruda juba päev pärast operatsiooni nagu Andruse puhul, kuid tavaliselt toimub see kahe esimese nädala jooksul,“ kommenteerib dr Kaur.

- Kaks aastat peale operatsiooni on 75-80% kõigist patsientidest, kellel oli diabeet, veresuhkur normis. Viis aastat peale operatsiooni on veresuhkur normis 52-68%-l endistest diabeetikutest.

- Tõenäoline kaalulangus 2 aastat peale maovähendusoperatsiooni on ca 70-80% ülekaalust, mis on 27-30% kehakaalust. 3-4% patsientidest saavutab oma ideaalkaalu.

KMI 30-35kg/m2 vähendab eluiga ca 4 aastat
KMI 40 ja rohkem lühendab eluiga aga pea 10 aastat.

Suuremas ohus on just mehed: rasvumine, eriti siseorganite rasvumine nn õllekõht, uneapnoe, kõrge vererõhk, kõrge kolesterool ja kõrge veresuhkur võivad viia enneaegse surmani. Seetõttu peaks mehed kaaluma maovähendusoperatsiooni tunduvalt enam kui seni.

Dr Kauri patsientidest on praegusel hetkel 80% naisi ja vaid 20% mehi.

*Tegemist on meditsiiniteenusega. Nagu kõigi meditsiiniliste protseduuride puhul, võivad individuaalsed tulemused ja kogemused varieeruda.
LOE KA TEISI LUGUSID