Kaal teismeeas mõjutab südamepuudulikkuse riski keskeas

29. juuni 2016

Uuringu, mille käigus jälgiti enam kui 1,6 miljoni Rootsi mehe tervist teismeeast keskeani, tulemused tõestasid, et ülekaalulisus teismeeas suurendab südamepuudulikkuse riski keskeas.

Uuringu käigus jälgiti 37 aasta jooksul enam kui 1,6 miljoni kohustusliku ajateenistuse läbinud rootslase tervist. Meeste tervist jälgiti 18. eluaastast keskmiselt 23 aastat. Uuringu perioodi jooksul pöördus südamepuudulikkusega arstide poole üle 5000 mehe, diagnoosimise hetkel oli keskmiseks vanuseks 47. eluaastat.

Uuringu tulemused näitasid, et meestel, kelle KMI oli ajateenistusse astumise hetkel:

- 20-22,5 (võrreldes KMI alla 20), oli hiljem 22% kõrgem südamepuudulikkuse risk;

- 22,5-25, oli hiljem ligi kaks korda kõrgem südamepuudulikkuse risk;

- 25-27,5, oli hiljem ligi kolm korda kõrgem südamepuudulikkuse risk;

- 30-35 (rasvunud), oli hiljem enam kui kuus korda kõrgem südamepuudulikkuse risk;

- enam kui 35 (väga rasvunud), oli hiljem enam kui 10 korda kõrgem südamepuudulikkuse risk.

Teadlased rõhutasid, et uuringu tulemused viitavad sellele, et ennetavad meetmed on väga olulised juba varases eas – tähelepanu pööratakse südamepuudulikkuse riskiteguritele, aga need on harva probleemiks noorte seas, samas kui ülekaalulisus on aina enam leviv probleem ka noorte seas ja uuringu tulemuste põhjal mõjutab teismeea kaalunumber tervist pikaajaliselt.

“Arvestades globaalset suundumust – üha enam teismelisi on ülekaalulised ja rasvunud – näitavad meie uuringu tulemused, et see probleem võib põhjustada järgmise suure ohu, nimelt südamepuudulikkuse suhteliselt varajases eas. Uuringu tulemused kinnitavad tungivat vajadust võtta kasutusele ennetavad meetmed maailma vallutava rasvumise epideemia vastu.”

 

Allikas: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160616202810.htm