Kaalukirurgia vähendab olulisel määral südame-veresoonkonna haiguste riski

30. november 2015

„Kaalukirurgia vähendab olulisel määral südame-veresoonkonna haiguste riski,“ sõnas professor Geltrude Mingrone Itaalias läbi viidud uuringu põhjal.

Diabeet

Hiljuti Itaalias läbi viidud uuring nimelt tõestab, et kaalukirurgia annab võrreldes tavapärase 2. tüübi diabeedi raviga paremaid pikaajalisi tulemusi. Londoni Kuningliku Kolledži ja Rooma Katoliikliku Ülikooli kaastööna läbi viidud uuringus võrreldi tavapärast 2. tüübi diabeedi ravi maovähendusoperatsioonidega. Tegu on esimese uuringuga, mis uuris tavapärase ja kirurgilise ravi pikemaajalisemaid mõjusid – nimelt rasvunud ja 2. tüübi diabeeti põdevate patsientide tervist viie aasta möödumisel.

“Uuringu tulemused lisasid veel tõendeid, et kaalukirurgia võiks olla üks tavapärastest ravimeetoditest 2. tüübi diabeedi ravimiseks,” sõnas professor Francesco Rubino, uuringu üks läbiviijatest. “Operatsioonid vähendasid märkimisväärselt vajadust tarbida insuliini ja teisi ravimeid ning see näitab, et kaalukirurgia on tegelikkuses kuluefektiivne 2. tüübi diabeedi ravimeetod.”

Paljud varasemad uuringud on tõestanud, et rasvumise ravimine kaalukirurgia kaudu võib leevendada ka 2. tüübi diabeeti ning seeläbi on hakatud kaaluma kaalukirurgiat ka 2. tüübi diabeedi ravimeetodina. Kuid varasemalt ei ole uuritud kaalukirurgia pikemaajalist (5 ja enama aasta) mõju diabeedile.

“Pikemajalisi tulemusi võrreldes olid maovähendusoperatsioonid efektiivsema mõjuga kui tavapärane 2. tüübi diabeedi ravi saades patsientide diabeei paremini kontrolli alla ja parandades enam patsientide üldist ainevahetuse profiili,” kirjutasid autorid oma uuringus. “Kirurgiline ravi vähendas ka südame-veresoonkonna haiguste ja diabeedi võimalikke tüsistuste riski, aga ka erinevate ravimite, sealhulgas insuliini ja südame-veresoonkonna haigustega seotud ravimite, tarbimist. Lisaks oli kirurgilist ravi saanud patsientide elukvaliteet parem kui meditsiiniliselt ravitud patsientidel.”

Vaata uuringu pikemat ülevaadet siit: www.bariatricnews.net/?q=news/112093/surgery-beats-standard-therapy-after-5-years-t2dm