Kaalukirurgia – Mis ja Milleks?

Mis on kaalukirurgia?

Kaalukirurgia ehk bariaatriline (baros tähendab kreeka keeles kaalu, raskust)  kirurgia on tänapäevane, konkurentsitult kõige efektiivsem rasvumise ravimeetod. Rasvumine on raske, krooniline ja eluiga lühendav haigus. Muutes kirurgiliselt  mao ja peensoole anatoomiat väheneb näljatunne, paranevad toidueelistused ja saavutatakse  täiskõhutunne väiksema toidukoguse juures ja vähem kaloreid tarbides. Tulemusena langeb püsivalt kehakaal, paranevad mitmed kaasuvad haigused (2. tüübi diabeet, uneapnoe, kõrge vere kolesteroolisisaldus jne), tõuseb elukvaliteet ning pikeneb eluiga.

Oluline! Rasvumise eduka ravi võti peitub pikaajalistes muutustes patsiendi toitumises ja elustiilis. Kaalukirurgia annab patsientidele väga võimsa vahendi (tööriista), millega end valitud teel hoida.

Milleks kaalukirurgia?

Kaalus alla võtta on kerge – peaaegu kõik oleme seda teinud. Palju raskem, sageli võimatu on kaalulangust pikaajaliselt säilitada (ka seda oleme kõik kogenud). Uuringute põhjal on parima konservatiivse raviga saavutatav pikaajaline kaalulangus 5% kehakaalust. Rohkem kui 10% kaalus alla võtta ja seda üle ühe aasta hoida suudab üks patsient seitsmest.  Kirurgilise sekkumisega ehk kaalukirurgiaga saavutatakse suur ja püsiv kaalulangus. Näiteks kaalusid Rootsi SOS uuringu põhjal opereeritud patsiendid 15 aastat peale operatsiooni keskmiselt 27% vähem kui enne operatsiooni.

Operatsioonijärgset kaalulangust väljendatakse tavaliselt ülekaalu kaotuse protsendina. See näitab, mitu protsenti oma ülemäärasest kaalust patsiendid operatsiooni  tagajärjel kaotavad. Keskeltläbi kaotatakse  60-70% ülekaalust.

Näide: Patsiendi kehakaal on operatsioonile tulles 130kg, pikkus 1,68m. Tema ideaalkaal kehamassi indeksi 25kg/m2 juures on aga 70 kg. Ülekaalu on sel patsiendil 130kg-70kg=60kg. Keskmise patsiendina kaotab ta operatsiooni tagajärjel oma ülekaalust ehk 60 kilost 2/3 ehk 40 kg. Tema eeldatav kaal 2 aastat peale operatsiooni on seega 90 kg.

Kaalulangus peale operatsiooni on väga oluline, kuid ravi tulemuslikkust ei mõõdeta vaid sellega. Salenemisele lisaks paranevad või leevenduvad paljud ülekaaluga seotud haigused (2. tüüpi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesterool, südamepuudulikkus, liigesehaigused  jne). Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus. Näiteks väheneb oluliselt naiste risk haigestuda vähkkasvajatesse.

Opereeritud patsientide eluiga pikeneb, võrreldes algselt samas kaalus olevate (ja jätkavate)  mitteopereeritud ülekaalulistega. Eeskätt langeb suremus südame veresoonkonna haigustesse, suhkruhaigusesse  ja vähkkasvajatesse.

Oluline! Rasvumine laastab mehe tervist, elukvaliteeti ja eluaastaid võrreldes naisega rohkem, ehk rasvumine on mehele ohtlikum kui naisele. Uuringud näitavad, et meeste maovähenduskirurgia on  eriti tänuväärne, sest parandab nende terviseseisundit ning pikendab eluiga enam kui naistel.

Kaalukirurgia näidustused ehk kas kaalukirurgia on minu jaoks?

Maovähendusoperatsioon on näidustatud juhul kui Teie kehamassi indeks on üle 40 kg/m2 sõltumata rasvumisega kaasas käivate haiguste olemasolust. Kui kehamassi indeks jääb vahemikku 30-39,9 kg/m2 loetakse lõikust näidustatuks kui Teil on diagnoositud mõni rasvumisega seotus haigustest, mille puhul on peale kaalulangust oodata paranemist või leevendumist.

Nõutav kehamassiindeks 40kg/m2 või
30-39,9kg/m2 ja patsiendil on diagnoositud vähemalt 1 rasvumisega seotud haigus, mille puhul peale kaalulangust on oodata paranemist või leevendumist:

  • teise tüübi diabeet,
  • kõrgvererõhktõbi,
  • südamepuudulikkus,
  • uneapnoe ehk haiguslik norskamine
  • kõrge kolesterool
  • liigesehaigused
  • krooniline seljavalu
  • polütsüstiliste munasarjade sündroom (naise viljatuse sage põhjus)
  • metaboolne sündroom

Enne kirurgilist ravi peaksid kõik patsiendid olema proovinud kontrollida kaalu konservatiivsete võtetega (dieet ja/või kehaline treening). Me teame, et see pole tavaliselt efektiivne, kuid see näitab patsiendi soovi ja motiveeritust oma probleemiga tegeleda. Uuringute põhjal on eelnevalt kaalu langetada proovinud patsientide kirurgilised ravitulemused mõnevõrra paremad.

Rasvumine on mitmepõhjuseline ja krooniline haigus ning selle ravi kestab kogu elu. Kaalukirurgia on suur kirurgia elukestvate tagajärgedega. Mitte kõik ülekaalulised patsiendid ei ole kirurgilise ravi kandidaadid. Otsus opereerida tehakse alatii individuaalselt peale põhjalikku konsultatsiooni Teie kirurgiga.

Broneerige endale aeg meie kogenud kirurgide Dr Ilmar Kauri ja Dr Priit Miidla vastuvõtule ››
Kaalukirurgia – Mis ja Milleks? »

Maovähendusoperatsioonid »

Elu peale maovähendusoperatsiooni »

Patsiendid »