Milleks kaalukirurgia?

Kaalus alla võtta on kerge – peaaegu kõik oleme seda teinud. Palju raskem, sageli võimatu on kaalulangust pikaajaliselt säilitada (ka seda oleme kõik kogenud). Uuringute põhjal on parima konservatiivse raviga saavutatav pikaajaline kaalulangus 5% kehakaalust. Rohkem kui 10% kaalus alla võtta ja seda üle ühe aasta hoida suudab üks patsient seitsmest.  Kirurgilise sekkumisega ehk kaalukirurgiaga saavutatakse suur ja püsiv kaalulangus. Näiteks kaalusid Rootsi SOS uuringu põhjal opereeritud patsiendid 15 aastat peale operatsiooni keskmiselt 27% vähem kui enne operatsiooni.

Operatsioonijärgset kaalulangust väljendatakse tavaliselt ülekaalu kaotuse protsendina. See näitab, mitu protsenti oma ülemäärasest kaalust patsiendid operatsiooni  tagajärjel kaotavad. Keskeltläbi kaotatakse  60-70% ülekaalust.

Näide: Patsiendi kehakaal on operatsioonile tulles 130kg, pikkus 1,68m. Tema ideaalkaal kehamassi indeksi 25kg/m2 juures on aga 70 kg. Ülekaalu on sel patsiendil 130kg-70kg=60kg. Keskmise patsiendina kaotab ta operatsiooni tagajärjel oma ülekaalust ehk 60 kilost 2/3 ehk 40 kg. Tema eeldatav kaal 2 aastat peale operatsiooni on seega 90 kg.

Kaalulangus peale operatsiooni on väga oluline, kuid ravi tulemuslikkust ei mõõdeta vaid sellega. Salenemisele lisaks paranevad või leevenduvad paljud ülekaaluga seotud haigused (2. tüüpi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesterool, südamepuudulikkus, liigesehaigused  jne). Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus. Näiteks väheneb oluliselt naiste risk haigestuda vähkkasvajatesse.

Opereeritud patsientide eluiga pikeneb, võrreldes algselt samas kaalus olevate (ja jätkavate)  mitteopereeritud ülekaalulistega. Eeskätt langeb suremus südame veresoonkonna haigustesse, suhkruhaigusesse  ja vähkkasvajatesse.

Oluline! Rasvumine laastab mehe tervist, elukvaliteeti ja eluaastaid võrreldes naisega rohkem, ehk rasvumine on mehele ohtlikum kui naisele. Uuringud näitavad, et meeste maovähenduskirurgia on  eriti tänuväärne, sest parandab nende terviseseisundit ning pikendab eluiga enam kui naistel.