Kahe aastaga 160kg hiiglasest 105kg kaaluvaks maratoonariks – Timo lugu

6. aprill 2015

Minu lugu on üsna tüüpiline. Juba lapsest peale olin teistest veidi suurem ja priskem, kuigi ei söönud enda meelest rohkem kui teised ning olin piisavalt aktiivne. Kuni 15 eluaastani harrastasin kergejõustikku, kaalu tõttu olid põhialadeks kuulitõuge ja kettaheide. Murde- ja kasvueas üleliigne polster kadus ja minust sai üsna sale poiss. Peale keskkooli lõppu sõjaväkke minnes kaalusin 195cm pikkuse juures 100 kg. Seejärel hakkas kaal tasapisi jälle tõusma. 24 aastaselt kaalusin juba 160 kg. Kiired tööpäevad vaheldusid pidudega nädalavahetustel. Liikumiseks polnud mingit motivatsiooni, palju mõnusam oli diivanil vedeleda, juua õlut ja süüa kõike head ja paremat, mis aitas unustada kaaluprobleemi ja upitada madalat enesehinnangut. Lühikesteks perioodideks suutsin alla võtta isegi kuni 35kg, aga kõik katsed langetatud kaalu hoida nurjusid.

timo

- Dieedi ja trenni abil langetuatud kaalu on võimalik püsivalt säilitada vaid tugiisiku või -grupi toel. Dr Ilmar Kauri sõnul suudab vaid 1% kaalulangetajatest saavutatud kaalu hoida iseseisvalt ilma välise abi ja toeta.

Kas minust võib saada diabeetik?

27 aastaselt hakkas minu igapäevaelu muutuma järjest raskemaks. Seljahädad süvenesid, põlved hakkasid valutama, versuhkur tõusis. Minu kehamassi indeks oli 42-43 kg/m2, olin juba eluohtlikult rasvunud.

- Risk haigestuda II tüübi diabeeti kasvab koos kaalu tõusuga.
Mehel kelle KMI on üle 35kg/m2 on 80 korda suurem risk haigestuda II tüübi diabeeti kui mehel, kelle KMI on 23kg/m2. Naiste puhul on see risk isegi pisut suurem.

- Igal aastal haigestub ca 3% suure ülekaaluga inimestest II tüübi diabeeti.
Maovähendusoperatsiooni abil on võimalik viia see risk 0,5%-ni, mis on sama kui kogu elanikonna keskmine, kommenteerib Dr Kaur.

- Patsientidel, kes on põdenud II tüübi diabeeti alla kahe aasta ja ei vaja veel insuliini ravi on suurepärane võimalus maovähenduslõikuse abil diabeedist vabaneda.

- Veresuhkur võib normaliseeruda juba päev pärast operatsiooni, tavaliselt toimub see 2 esimese nädala jooksul.

Aasta aega veeratsin peas mõtet maovähendusoperatsioonist, lugesin ja uurisin selle kohta internetis ja jõudsin lõpuks Dr Kauri juurde konsultatsioonile. Kuna Haigekassa järjekord oli ca 2 aastat, siis otsustasin tasulise operatsiooni kasuks – tahtsin pöörata uue lehe oma elus veel enne 30-seks saamist.

Pabistasin ja narveerisin pisut enne operatsiooni, aga otseselt karta midagi ei osanud. Teadsin, et olen heades kätes. Kõik läks suurepäraselt, haiglast lahkudes sain koju kaasa väga head juhised toitumise ja muu kohta ning minu teekond kergema ja tervema elu suunas sai alata.

On mu elu siis muutunud?SAMSUNG CSC

On, TÕESTI on! Kaalun nüüd 105kg (minu elu suurim kaal oli 160 kg)! Minu KMI on hetkel 27 kg/m2.

Diabeedi riskist enam ei räägi. Kõik näitajad alates vererõhust ja lõpetades kolesterooliga on normis. Möödunud suvel jooksin oma elu esimese poolmaratoni – olen sama inimene, kes poolteist aastat tagasi jaksas vaevalt lähimast toidupoest õlu näpus koju jalutada!

Minu järgmine lähim eesmärk on läbida täispikk Stockholmi Maraton, ja seda koos mind opereerinud kirurgi Ilmar Kauriga, kes on juba kogenud maratoonlane.

- Tõenäoline pikaajaline kaalulangus maovähendusoperatsiooni järel on 70% ülekaalust (mis on ca 27% kehakaalust). 3-4 % maovähendusoperatsiooni patsientidest saavutavad oma ideaalkaalu.

- Maovähendusoperatsioon vähendab oluliselt riski surra enneaegselt südame- ja veresoonkonnahaigustesse.

- KMI 30-35 vähendab eluiga nii 4 aastat.

- KMI 40 ja rohkem võib vähendada eluiga isegi 10 aastat.

- Eriti ohustatud on mehed: rasvumine, eriti siseorganite rasvumine (nn õllekõht), uniapnoe, kõrge vererõhk, kõrge kolesterool ja kõrge veresuhkur – võivad viia enneaegse surmani. Seetõttu peaks mehed kaaluma maovähendusoperatsiooni palju enam kui seni. Dr Kauri patsientidest on 20% mehed ja 80% naised.

*Tegemist on meditsiiniteenusega. Nagu kõigi meditsiiniliste protseduuride puhul, võivad individuaalsed tulemused ja kogemused varieeruda.

LOE KA TEISI LUGUSID