Kuidas ma kaotasin üle 50 kg – Johanna lugu

5. mai 2015

Kui Johanna 23 aastaselt abiellus oli ta oma ideaalkaalus. 160 cm juures kaalus ta 60 kg. Abiellumisele järgnes 3 toreda lapse sünd ja 60 kg lisandumine.

Olin tüüpiline jo-jo kaalulangetaja. Proovisin kõikvõimalikke erinevaid tooteid ja teenuseid – s.h Kaalujälgijad, Herbalife, Nutrilett. Suutsin mitmeid kordi langetada kaalu ca 20 kg, aga endine kaal taastus ruttu. Olin liiga hea toiduvalmistaja ja armastasin maiustusi, kaalulangetamine iseseisvalt ei õnnestunud kuidagi”, jutustab Johanna.

Johanna kaal tõusis 123 kiloni ja arstid hakkasid tema kaalule tähelepanu pöörama. Vererõhk oli kõrge, samuti veresuhkur.

Risk haigestuda II tüübi diabeeti kasvab koos kaalu tõusuga. Igal aastal haigestub ca 3% suure ülekaaluga inimestest II tüübi diabeeti.

Naisel kelle KMI on üle 35kg/m2 on pea 100 korda suurem risk haigestuda II tüübi diabeeti kui naisel, kelle KMI on 23kg/m2.

Maovähendusoperatsiooni abil on võimalik viia see risk 0,5%-ni, mis on sama kui kogu elanikonna keskmine, kommenteerib Dr Kaur.

Tekkis suur väsimus- peale tööd läksin otse koju ja magasin. Koos lastega ei jaksanud enam midagi teha. Väsisin sellest kõigest ja hakkasin otsima väljapääsu. Netis surfates jõudsin otsusele, et maovähendusoperatsioon on see, mida tahan. Käisin Dr Kauri konsultatsioonil 2014 aasta juulis ja otsustasin maost möödajuhtiva operatsiooni (gastric bypass) kasuks.”

Johanna operatsioon toimus augustis 2014. Johanna taastus operatsioonist kiirest. Esimese nädalaga langes kaal 3 kg. Tööle naasmine oli operatsiooni järgse toitumise koha pealt küll väljakutse, aga kaal langes siiski. Saavutatud tulemused ja arsti kannustamine viisid Johanna selleni, et ta hakkas jooksmas käima.

Alustasin ikka väga lühikeste distantsidega, peagi märkasin, et jaksan rohkem. Mida rohkem kaal langes, seda rohkem jaksasin ja mida rohkem jaksasin, seda õnnelikumaks muutusin.”, räägib Johanna.

10-168x3008-212x3009-227x300

Olin alati unistanud, et kui saan 40 tahan olla paremas vormis. See unistus täitus. Novembris kui 40-s sünnipäev saabus, näitas kaal 82 kg!

Johanna kaalulangus on küll järjest aeglustunud, aga pole veel täiesti peatunud. Praegu aprillis 2015 on tema kaal langenud pisut üle 50 kg.

Bariaatriline kirurgia on täna üldtunnustatud kõige efektiivsema rasvumise ravimeetodina. Kaal hakkab langema kohe lõikuse järgselt ja pole üllatav kui 1 kuu peale operatsiooni on patsient kaotanud 12-15 kg oma kehakaalust. Kaal langeb 12-18 kuu vältel peale operatsiooni. Patsiendid kaotavad oma ülekaalust 50-100% ( keskmiselt 70%). Tulemus sõltub algsest kehamassi indeksist, füüsilise aktiivsuse tasemest ja patsiendi edukusest oma eluviisi muutmisel peale lõikust. Sama oluliseks kui kaalulangust pean kirurgilise ravi soodsat mõju kaasuvatele haigustele ja nende riskidele tulevikus sellest lisanduva elukvaliteedi ja eluaastatega ehk pikema ja parema eluga.

Paljud asjad on muutunud. Olen rõõmsam ja energilisem, jaksan veeta aega oma lastega, ka sekselu on saanud hoogu juurde. Proovin kuni elu lõpuni seda tulemust säilitada ja olla õnnelik!”, lõpetab Johanna oma loo.

*Tegemist on meditsiiniteenusega. Nagu kõigi meditsiiniliste protseduuride puhul, võivad individuaalsed tulemused ja kogemused varieeruda.