Maovähendusoperatsioon paistab peatavat enneaegse vananemise

24. august 2016

Maovähendusoperatsioonist tingitud kaalukaotus paistab peatavat ülekaalust tingitud enneaegse vananemise. Doktor Philipp Hohensinneri, Viini Meditsiini Ülikooli uurija, juhitud uuring tõestas, et kirurgilist ravi saanud patsientidel olid kahe aasta möödudes pikemad telomeerid ja vähem põletikku.

Doktor selgitas, et telomeerid on iga raku sisemine kell ning nad lühenevad iga kord, kui rakk jaguneb või kui oksüdatiivne stress põhjustab nende murdumise. Kui telomeerid on jäänud väga lühikeseks, siis ei saa rakk enam jaguneda, misjärel rakk kas taastub või jääb kehasse senisel kujul ehk vananenud rakuna. Varasemad uuringud on tõestanud, et normaalkaalus naistel on ülekaaluliste naistega võrreldes pikemad telomeerid ja seega keskmine eluiga 8 aastat pikem. “Ülekaalulised inimesed on enneaegselt vananevad,” tõdes Hohensinner. “Neil on kõrgenenud põletikunäitajad ja lühemad telomeerid.”

Nimetatud uuringu käigus uuriti, kas kaalukirurgia ja sellele järgnev kaalukaotus võivad mõjutada enneaegset vananemist. Uuringu käigus uuriti 76 üle 40 aastast patsienti, kelle KMI oli üle 35. Patsiendid polnud suutnud kaotada kaalu elustiili muutuste tulemusena ning seetõttu suunati nad maovähendusoperatsioonile. Patsientidelt võeti vereproovid enne operatsiooni ning aasta ja kaks aastat pärast operatsiooni.

Uuringu tulemused näitasid, et operatsioonijärgselt oli patsientide keskmiseks KMI 27,5 (38% vähenemine). Vähenenud olid ka põletikunäitajad. Kaks aastat pärast operatsiooni olid patsientide telomeerid 80% pikemad kui ennem operatsiooni. “Suures koguses rasva kaotamine paistab mõjutavat põletikunäitajaid,” sõnas Hohensinner. “Lisaks olid taastunud telomeerid. See tähendab, et telomeerid, mida uurisime peale operatsiooni, olid sisuliselt uued võrreldes operatsiooni eelselt uuritud telomeeridega. Kuna keskkond oli muutunud, siis telomeerid ei olnud enam sunnitud pidevalt vohama ja olid seetõttu stressivabad.” Lisaks leidsid uurijad, et operatsioonijärgselt oli vähenenud oksüdatiivne stress, mis põhjustab telomeeride murdumist.

“Ülekaalulisus, eriti suur rasvkude kogus, suurendab stressi terves kehas. Kaalu kaotades väheneb stress ja keha nooreneb. See on hea uudis kaalukirurgiat kaaluvatele inimestele, sest tõestab, et ülekaalulisusest tekkinud kahju on võimalik heastada,” võtsid uurijad tulemused kokku.

 

Allikas: http://www.bariatricnews.net/?q=news/112421/bariatric-surgery-appears-reverse-premature-aging