Maovähendusoperatsioon pärsib rinnavähi arengut paremini kui dieet

19. mai 2016

Ülekaaluliste hiirtega läbiviidud uuringu tulemuste põhjal on maovähendusoperatsioon võrreldes dieediga efektiivsem vähi arengu pärssija. “Meie põhiline järeldus oli, et rasvunud hiirte puhul oli kirurgiline kaalulangus võimeline pärssima rinnavähi arengut, kuid dieediga saavutatud kaalulangus polnud,” ütles doktor Emily Rossi, uuringu üks autoritest. Rossi ja tema kolleegid viivad läbi uuringuid mõistmaks seost rasvumise ja vähi vahel.

mammo_breast_cance

Rasvumine on riskifaktor mitut tüüpi rinnavähile. Rossi ja nende kolleegid on tõestanud varasemate uuringutega, et kaalu kontrolli alla saamine toitumise kaudu ei pruugi olla piisav pärssimaks vähki. “Inimuuringute andmed on näidanud, et rinnavähi pärssimise kontekstis on kirurgiliselt saavutatud kaalulangus efektiivsem kui toitumisega saavutatud kaalulangus,” sõnas Hursting, uuringu üks autoritest.

Uuringu käigus tekitati hiirtele krooniline ülekaalulisus. Seejärel hakkasid osad hiired toituma madala rasvasisaldusega dieedi alusel ning teine osa hiiri läbis maovähendusoperatsiooni; lisaks jäi osa hiiri ülekaalulisteks ning osa hiiri moodustasid normaalkaalus kontrollgruppi. Uuringu käigus kaotasid dieeti pidanud ja maovähendusoperatsiooni läbinud hiired sama palju kaalu ja rasva ning lõpuks oli nende kehakaal ja rasvaprotsent madalam kui kontrollgrupil. Neli nädalat pärast kaalu stabiliseerumist süstiti kõigile hiirtele rinnanäärme kasvaja rakke.

Uuringu autorid leidsid, et kasvaja areng oli sarnane kirurgiliselt kaalu kaotanud hiirtel ja normaalkaalus püsinud hiirtel, kuid dieediga kaalu langetanud hiirtel arenes vähk kiiremini. Uuringu autorid sõnasid kokkuvõtteks: “Oluline on nüüd välja selgitada, millised kaalukirurgia mehhanismid mõjuvad vähki pärssivalt. Meil on palju rasvumisega seotud vähijuhtumeid ning kindlasti ei saa ainuvõimalikuks raviks jääda kaalukirurgia. Kui me suudame välja selgitada, miks kirurgiline sekkumine mõjub efektiivsemalt, siis suudaksime luua alternatiivseid strateegiaid rasvumise ja vähi vahelise seose pidurdamiseks.”

Allikas: http://www.bariatricnews.net/?q=news/112345/bariatric-surgery-beats-diet-inhibiting-breast-cancer