Maovähendusoperatsioon vähendab sõltuvust toidust

27. november 2015

ToidusõltuvusKaalukirurgia ehk bariaatriline kirurgia on tänapäeval kõige efektiivsem ravilahendus rasvumise raviks ja patsientide söögiisu ohjeldamiseks, kuid pikka aega ei olnud teada, kas maovähendusoperatsioon võib mõjutada ka patsientide toidusõltuvust.

Nüüd on tõestatud, et kaalukirurgia vähendab sõltuvust toidust. Läbi viidud uuringus osales 44 rasvunud patsienti (39 neist naisterahvad, keskmine KMI 48 ± 8), keda uuriti nii ennem kui ka pärast bariaatrilist kirurgiat (uuringus osalejad kaotasid ~20% oma kehakaalust). 25 patsiendile tehti maost möödajuhtiv operatsioon, 11 patsiendile maopaela operatsioon ja 8 patsiendile mao vertikaalne resektsioon.

Operatsiooni eelselt tuvastati toidusõltuvus 14 patsiendil (32% uuringus osalenutest), kusjuures ei tuvastatud seost võimalike erinevate tegureid (nt vanus, rass, haridustase, sissetulekud). Operatsioonijärgselt tunnistasid 13 patsienti 14 (93%), et nende toidusõltuvus on vähenenud. Patsientide hulgas, kellel ei olnud operatsiooni eelselt toidusõltuvust, uusi juhtumeid ei tuvastatud.

Üksikuid isusid vähendas operatsioon mõlemas patsientide grupis, kuid isude vähenemine oli märkimisväärsem eelnevalt toidusõltuvusega patsientidel. Operatsiooni eelselt oli toidusõltuvusega patsientidel rohkem isusid, operatsioonijärgselt enam mitte. Uuringu autorid kommenteerisid lisaks, et uuringu tulemused tõestasid, et rasvumine ei põhjusta toidusõltuvust, aga toidusõltuvus on suureks riskifaktoriks rasvumisele. Tulevikus plaanitakse uurida, kas toidusõltuvus võib mõjutada kaalukirurgia järgset kaalukaotust.

Allikas: www.bariatricnews.net/?q=news/111608/bariatric-surgery-causes-remission-food-addiction