Maovähendusoperatsiooni patsiendid muudavad oma toitumisharjumusi kergemini kui loobuvad suitsetamisest

7. september 2016

Maovähendusoperatsiooni läbinud patsiendid muudavad suurema tõenäosusega oma toitumisharjumusi kui vähendavad suitsetamist või suurendavad füüsilist aktiivsust. Hiljuti läbi viidud uuringu autorid märgivad, et parimate tulemuste saavutamiseks on patsientide nõustamine vajalik nii operatsioonile eelneval kui järgneval ajal.

Teadlased märgivad oma uuringus, et samal ajal kui kaalukirurgia on tõestanud end tõhusa ravimeetodina, ei tohi unustada, et operatsioonijärgsed elustiili muudatused mõjutavad tulemuste püsimist. Uurimaks patsientide elustiili muudatusi, viisid teadlased läbi uuringu, mille käigus uuriti ja hinnati muudatusi toitumisharjumustes, suitsetamises ja füüsilises aktiivsuses. Patsiendid hindasid oma toitumise sagedust, dieeti, füüsilist aktiivsust ja suitsetamist kuus kuud ennem ja pärast operatsiooni. Kõiki patsiente nõustati operatsioonijärgselt tegema tervislikke elustiilivalikuid.

Cyclist-panning-license-free-CC0Uuringu tulemused tõestasid, et operatsioonijärgset käitumist ei mõjutanud patsientide vanus, pikkus, kaal, kehamassiindeks ega valitud operatsioon. Küll aga näitasid uuringu tulemused, et kõik patsiendid olid visad vähendama suitsetamist. Lisaks tõid uurijad välja, et kui kaalukaotuse tõi operatsioon, siis toitumisharjumuste muutusi võib pidada operatsiooni positiivseks kõrvalmõjuks, mis on väga seotud operatsioonile eelneva ja järgneva nõustamisega. Teadlased märkisid, et nõustamine on oluline elustiilimuutuste kinnistamiseks: “Operatsioon on stiimuliks muutuste tegemiseks ja seega peab operatsiooniga kaasnema nõustamine elustiili muudatuste osas, mis võimaldab saavutada parimaid ja pikemaajalisemaid tulemusi.”

Allikas: http://www.bariatricnews.net/?q=news/112501/adhering-post-op-dietary-exercise-and-smoking-guidance