Rasvumise ja viljatuse vahel on tugev seos

22. aprill 2017

Rasvumine on ovulatsiooni probleemide teada riskitegur, aga uuemad uuringud tõestavad, et rasvumine mõjutab viljakust ka normaalse ovulatsiooniga naisterahvastel. Nimelt on tugevalt rasvunud naisterahvastel võrreldes oma normaalkaalus või kergelt ülekaaluliste sookaaslastega kuni 43% väiksem tõenäosus rasestuda.

Amsterdami Akadeemilises Meditsiini Instituudis läbiviidud uuringu käigus uuriti 3029 paari, kellel oli raskusi rasestumisega. Kõik paarid olid püüdnud rasestuda enam kui aasta jooksul ning neil ei olnud ühtegi ilmset probleemi. Paare jälgiti kuni rasestumise või viljatusravini. Lisaks viljakusele uuriti naisterahvaste kaalu, pikkust ja suitsetamist. Kehamassiindeksi (KMI) põhjal jaotati naised nelja kategooriasse: alakaalulised, normaalkaalulised, ülekaalulised ja rasvunud.

68% uuringus osalenutest olid kas normaalkaalus või ülekaalulised ning 10% olid rasvunud (KMI 30 või rohkem). Rasvunud naistel oli kõige enam probleeme rasestumisel. Näiteks leiti, et naisterahval, kelle KMI on 35, on 26% väiksem tõenäosus rasestuda võrreldes normaalkaalus või kergelt ülekaaluliste sookaaslastega; naisterahval, kelle KMI on 40 või rohkem, on vastav näitaja lausa 43%.

Ei ole selge, kuidas rasvumine mõjutab normaalse ovulatsiooniga naiste viljakust. Uuringu autorid arvavad, et põhjustajaks võib olla isu ja energia kulutamisega seotud hormoon leptiin.

“Varajasem dogma on hakanud lagunema,” sõnab Jan Willem van der Steeg, üks uuringu autoritest. “Me arvasime, et kui ülekaal ei mõjuta naisterahva ovulatsiooni, siis on tema viljakus võrreldav tervislikus kaalus naisterahva viljakusega. Aga see ei ole tõsi. Samas on rasvumise ja viljakuse temaatika keeruline ning me alles hakkame seda mõistma.”

Allikas: http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20071211/obesity-linked-to-infertility-in-women?page=2