Soolestiku bakterid mõjutavad meie kehakaalu

13. juuli 2016

Kas meie kehas leiduvate bakterite ja kehakaalu vahel võib olla seos? Oma uues raamatus „Miks dieeditamine teeb meid paksuks“ heidab neuroloog Sandra Aamodt valgust sellele keerulisele seosele.

Sandra Aamodti raamat „Miks dieeditamine teeb meid paksuks: kinnisideelise kaalu langetamise soovimatud tagajärjed“ esitab radikaalse väite, et tänapäeval populaarsed dieedid ajendavad keha kaalulanguse järgselt taastama oma algset kaalu ja seda olenemata kaalulangetaja soovidest. Näiteks, ainevahetus aeglustub pärast kaalulangust, mis tähendab, et saavutatud kaalu säilitamiseks peaks inimene sööma veel palju vähem kui dieedi ajal.

Aamodti raamat tõotab avaldada suurt mõju dieete armastavatele ameeriklastel, aga arvestades raamatu koostamiseks läbi viidud uurimistööde mahtu, on tegu huvitava materjaliga ka teadlaste jaoks.

 

 

Miks me vajame soolestiku baktereid?Biome

Inimese soolestikus on kümneid triljoneid baktereid. Me elame nende bakteritega, sest vajame neid toidu seedimiseks. Bakterid aitavad toidust eraldada palju rohkem energiat kui meie seedeensüümid seda teha suudaks.

Huvitava uuringu käigus aretasid teadlased soolestiku bakteritest priid hiired. Sellised hiired sõid 29% rohkem toitu, kuid neil oli 42% vähem keharasva võrreldes normaalselt aretatud hiirtega. Rohkem söömine ja vähem kaalumine võib küll olla paljude inimeste unistus, kuid reaalsuses oleme peaaegu kogu inimkonna ajaloo elanud toidupuuduses.

Kui bakteritest priid hiired said soolestiku bakterid normaalsetelt hiirtelt, siis hakkasid nad sööma 27% vähem (umbes sama palju, kui normaalne hiir), aga nende keha rasvaprotsent kasvas kahe nädalaga 60%. Kui bakteritest priid hiired said soolestiku bakterid ülekaalulistelt hiirtelt, siis kasvas nende kehakaal veel kaks korda rohkem.

Selle põhjuseks võib olla tõsiasi, et ülekaalulistele omased bakterid aitavad saada toidust enam energiat kui teised bakterid ning põhjustavad seetõttu kergemini kaalu tõusmist.

 

Kas soolestiku bakterid on järgmine kaalu langetamise saladus? Mitte päris.

Kuigi teadlased mõistavad mõningaid üksikasju, kuidas soolestiku bakterid mõjutavad kaalu, ei ole nad suutnud veel välja mõelnud, kuidas neid teadmisi kasutada inimeste kaalu mõjutamiseks.

Kriitiline lahknevus loomadega läbi viidud teadusuuringute ja kliinilise ravi vahel on see, et arstid ei saa siirdada soolestiku baktereid bakteritest priidele inimestele, vaid peaksid alati arvesse võtma juba olemasolevaid baktereid. Bakterite lisamine ei ole kui ravimi manustamine, vaid pigem kui kahjustatud keskkonna taastada püüdmine. Erinevad bakterid võitlevad teineteisega ja seetõttu võivad domineerivamad bakterid hävitada arstide lisatud bakterid. Võimalike kombinatsioonide ehk tulemuste arv on meeletu.

Samuti on keeruline defineerida, milline täpselt peaks soolestiku bakterite n-ö elanikkond olema – kui palju baktereid, millised bakterid ja millises vahekorras. Inimesed, kelle soolestiku bakterite kogum on väiksema mitmekesisusega, on aga tõenäolisemalt rasvunud või kannatavad ülekaalulisusega seotud tõbede all. Kusjuures, teadlased suudavad täpsemini ennustada inimeste kehakaalu nende soolestiku bakterite (90%-line täpsus) kui geenide järgi (58%-line täpsus).

Kuigi temaatika on keeruline, tõestavad läbiviidud uuringud paari tõsiasja. Nimelt, me peaksime järgi mõtlema ennem, kui süüdistame inimesi nende enda kaalus. Meie soolestiku bakterid mõjutavad väga suuresti meie kehakaalu, kuigi pole veel kindel, kuidas neid teadmisi inimeste kasuks rakendada.

 

Allikas: http://ideas.ted.com/can-your-biome-make-you-fat/