Ülesöömisele isutavad kalorid, mitte maitse

14. märts 2016

IMG_9511b

Ülesöömisel on vähe pistmist sellega, kui palju me tahame konkreetset toitu. Uuringud näitavad, et ülesööma panevad meid maitse asemel hoopis kalorid.

Teadlased on avastanud, et kalorid ergutavad ajupiirkonda, mis on juhib meie toitumisharjumusi, aga mis ei ole seotud maitse tundmisega. “Kokkuvõetult ei pea kalorid meile maitsema selleks, et mõjutada meie söömisharjumusi,” sõnas üks uuringu autoritest.

Uuringu käigus uuriti 14 inimese eelistusi. Inimesed jõid maitsetuid ja kalorivabasid jooke, millest osadele lisadi uuringu jooksul tuvastamatuid ehk maitsetuid süsivesikuid ehk kaloreid. Uuring kestis 3 nädalat ja selle jooksul uuriti ka jookide mõju vereglükoosile.

Uuringu tulemusi analüüsides selgus, et inimesed eelistasid kaloritega rikastatud jooke. Uurimisrühm leidis ka, et kaloritega jook mõjutas vereglükoosi ja söömisharjumusi mõjutavat ajupiirkonda.

“Märkimisväärne oli see, erinevaid muudatusi ei põhjustanud maitseeelistused,” sõnas uuringu autor. See aitab selgitada, miks söömine ja ülesöömine ei ole sageli seotud sellega, kui palju inimesele meeldib toit. Samuti näitab see, et inimesed, kellel on veresuhkruga probleeme, on vastuvõtlikumad sellistele muudatustele ja tagajärjed võivad olla tõsisemad.

Allikas: http://www.futurity.org/its-the-calories-not-flavor-youre-craving/