Valgurikas dieet leevendab uneprobleeme

4. mai 2016

Magav meesValgurikas dieet leevendab ülekaalulistel ja rasvunud täiskasvanutel lisaks kaaluprobleemidele ka uneprobleeme, leidsid Purdue Ülikooli teadlased.

“Enamus uuringuid käsitleb une mõju toitumisele ja kaalule, aga oma uuringus pöörasime uurimisprobleemi tagurpidi ja uurisime kaalukaotuse ja dieedi – täpsemalt valgu koguse – mõju unele, sõnas professor Wayne Campbell. “Me leidsime, et madalama kalorsusega valgurikas dieet parandab keskealistel täiskasvanutel une kvaliteeti.“

Uuringu käigus võrreldi kahte uuringugruppi – täiskasvanuid, kes järgisid madala kalorsusega valgurikast dieeti (dieedi järgija tarbis päevas 1,5 kg valku iga kehakaalu kg kohta), ning täiskasvanuid, kes järgisid madala kalorsusega tavapärase valgu kogusega dieeti (dieedi järgija tarbis päevas 0,8 kg valku iga kehakaalu kg kohta). Valguallikaks kasutati uuringu käigus veiseliha, sealiha, soja, kaunviljasid ja piimavalku. Pärast 16 nädalat dieedi järgmist paluti osalejatel hinnata oma une kvaliteeti ning hinnanguid võrreldi võrdväärselt kaalu kaotanud täiskasvanute hulgas.

“Lühike ja halva kvaliteediga uni toob sageli kaasa probleemid ainevahetusega, südameveresoonkonna haigused ja ka enneagse surma,” sõnas Jing Zhou, toitumise doktorant ja uuringu üks autoritest. “Arvestades uneprobleemide sagedat esinemist on oluline mõista, kuidas dieedi ja elustiili muudatused võivad unekvaliteeti parandada.” Professor Wayne Campbell sõnas kokkuvõtvalt, et uuringu tulemused rõhutavad vajadust täiendavate uuringute järele, sest uni on tervise oluliseks mõjuriks ja selle kvaliteedi seotus toitumisega on siiani väheuuritud temaatika.

Allikas: http://www.bariatricnews.net/?q=news%2F112322%2Flosing-weight-high-protein-diet-can-improve-sleep