fbpx

Käesolevas artiklis selgitab Kaalukirurgia Keskuse toitumisterapeut Jaanika Tapver, kuidas tekivad maovähendusoperatsioonijärgselt erinevad isud ning kuidas neid hoida kontrolli all. Selle postituse kontekstis mõeldakse termini “isu” all mingi toidu või toidugrupi järgi tekkinud intensiivset isu, millele on raske vastu panna (ingl k. food craving).

Osa patsientidest kogevad mõni aeg pärast kaalukirurgiat isude teket – näiteks nagu magusaisu, rämpstoidu isu, soolaste vahepalade isu toidukordade vahelistel aegadel või õhtuti. Siiski selgub teaduskirjandusest, et operatsioonijärgselt väheneb patsientide isude tekke tõenäosus võrreldes operatsioonieelse perioodiga, saavutades madalaima punkti kolm kuud pärast lõikust.

Üheks operatsioonijärgsete isude vähenemise põhjuseks füüsilised tegurid nagu ebasobivatest toitudest tekkiv dumping sündroom ja ainevahetuslikud muutused.

Teiseks põhjuseks võib olla elustiilimuutus pärast operatsiooni, mil esimestel kuudel hakatakse järgima haiglast saadud toitumisjuhiseid, mille tulemusena süüakse regulaarselt ja tihti. See aitab vähendada isude teket, sest keha on püsivalt varustatud toitainetega.

Aja möödudes võivad siiski vanad toitumisharjumised naasta ning see võib mõjutada isude teket. Lisaks füsioloogilistele muutustele mõjutavad isude teket ka psühholoogilised tegurid nagu näiteks söömissõltuvus, meeleoluhäired, ärevus ja depressioon. Kuidas nende seisundite puhul on mõjunud kaalukirurgia?

  • Söömissõltuvusega patsiendid kogesid isude vähenemist pärast kaalukirurgiat.
  • Ärevushäirega patsientide puhul ei täheldatud toidukorraväliseid isusid, kuid depressiooniga patsientidel esines suurem risk isude tekkeks ka pärast kaalukirurgilist sekkumist.
  • Meeleolu alanemine raskendab uute toitumisharjumuste juurutamist isegi protsessi alguses ning toob kaasa suurema riski isude tekkeks ka tulevikus.

Praktilised nõuanded soovimatute isude ennetamiseks ja vähendamiseks.

  • Proovige omaks võtta kaalukirurgia taldrikureegel. Kui taldrikureegli järgimine saab harjumuseks, suureneb tõenäosus pikaajaliselt säilitada operatsioonijärgselt omandatud toitumismustreid. Igal toidukorral on soovituslik serveerida taldrikule 40-50% valku, ca 30-35% köögivilju, marju või puuvilju; 20% süsivesikuid. Samuti lisage vähemalt paaril korral päevas oma toidule taimseid rasvu (oliiviõli, avokaado, seemned, pähklid (viimased kahte on soovituslik tarbida alates teise kuu lõpust pärast kaalukirurgiat)). Ükskõik millise toitainegrupi väljajätmine võib põhjustada näljatunnet ja soovimatuid isusid.

Toitainete gruppi kuuluvate toitude kohta saab lähemalt uurida siit.

  • Sööge regulaarselt. Keskmine patsient vajab toitu iga 3-4 tunni tagant. Pikemad toidukordade vahed päeva esimeses pooles võivad viia õhtusel ajal vastupandamatute isude tekkeni.
  • Toitainete puuduse ennetamine ja sellega tegelemine. Toitainete puudus on üks põhjustest, miks tekivad isud.
    Mikrotoitainete puuduse ennetamiseks järgige vitamiinide- ja mineraalainete asendusravi ning tehke ette antud intervalliga vereanalüüse. Makrotoitainete puuduse ennetamiseks järgige taldrikureeglit ja sööge mitmekülgselt.
  • Psühholoogiline tugi. Juhul, kui isude tekkepõhjused on seotud vaimse tervisega, oleks vajalik kaasata ka vaimse tervise spetsialist. Meeleoluhäirete ja depressiooni korral võiks võimalusel konsulteerida spetsialistiga juba enne operatsioonile minekut.

Kui aeg-ajalt tekivad isud millegi hea järele, siis ärge piirake ennast. Pidev piiramine võib luua vastupidise efekti ja suurendada vastupandamatute isude tugevust. Kui aga näete, et isud tekivad regulaarselt, siis tuleks välja selgitada põhjus ja sellega tegeleda. Vajadusel pöörduge oma ravimeeskkonna poole, kes tuleb appi olukorra analüüsimisel ja lahenduste väljatöötamisel.

Kasutatud allikas:
Koball, A., et al. (2024). Food cravings after bariatric surgery: comparing laparoscopic sleeve gastrectomy and Roux-en-Y gastric bypass. Eat Weight Disord. 29(1): 7.