Anna peab ennast teoreetiliste teadmiste osas kaalust alla võtmise professionaaliks, kuna oli umbes 15 aastat järjest tüüpiline jo-jo kaalulangetaja. Tema jaoks ei olnud mitte mingi probleem võtta 1-2 kuuga 10-15 kg maha ja siis järgneva kuuga jälle kõik tagasi. Ta teadis täpselt, kuidas trenni ja toitumise abil kiiresti kaalust alla võtta. Aga kahjuks ei jätkunud tahtejõudu koguaeg nii elada. Asudes osalema tuntud telesaates „Tantsi Tagumik Trimmi“ teadis ta juba ette, et kõik seal saates kaotatud kilod tulevad talle peale saate lõppu tagasi, sellest hoolimata osales ta saates ja ta kaotas 2 kuuga 17 kg.
„Ülesöömine on haigus inimese peas“
leiab Anna. „Ülekaaluga hädas inimesed söövad, et saavutada õnnelik-olemise tunnet, sest just magusa ja rasvase söömine on see, mis aitab tunda ennast õnnelikuna“. Kahjuks dieet ja tervislik toit seda õnnetunnet ei anna.
Tavaline inimene on aga õnnelik joostes või sõpradega välja minnes.
Anna kõige suuremaks vaenlaseks ja kaalutõstjaks on olnud kõik magus. Kui ei söönud magusat võttis ta kaalust alla ja kui sõi siis tuli kaalu kohe juurde.
Teekond operatsioonini
Maovähendusoperatsiooni kohta kuulis ta esimest korda umbes 7 aastat tagasi vaadates TLC telekanali saateid 200-300 kg kaaluvatest inimestest, kelle jaoks see operatsioon oli ainus väljapääs oma elu muuta.
Otsus maovähendusoperatsiooniks sündis 2013. aastal peale kohtumist tuttavaga, kes osales temaga samal ajal Tantsi Tagumik Trimmi saates ja kes oli vahepealse aastaga uskumatult alla võtnud ja kes Annale avaldas, et ta käis maovähendusoperatsioonil Dr Ilmar Kauri juures.
Peale seda kohtumist registreeris ka Anna end Dr. Kauri vastuvõtule. Ta oli siis 26-aastane ja kaalus umbes 125 kg. Tema kehamassi indeks oli 40 kg/m2 ja ta pääses haigekassa operatsioonijärjekorda.
Kirurgi vastuvõtul sai Anna teada võimalusest valida bypass ja sleeve operatsiooni vahel, samuti mille poolest on need operatsioonid erinevad, milline on tulemuslikkus ja kõrvaltoimed. Kirurg soovitas tal suhelda juba opereeritud patsientidega, otsida täiendavat informatsiooni, rääkida lähedastega ja teha seejärel otsus, mis operatsiooni ta soovib.
Anna otsustas sleeve operatsiooni kasuks, kuna sleeve on nö loomulikum, sest toidu teekond organismis ei muutu. Maost möödajuhtiv ehk bypass operatsioon, kus toit suurest maost mööda juhitakse tundus Annale liialt radikaalne.
Kuna operatsiooni tuli oodata vähemalt 1,5 aastat, siis otsustas ta veel viimast korda proovida ilma operatsioonita kaalust alla võtta. Personaaltreeneri käe all tegi ta 3 trenni nädalas ja kaotas 3 kuuga 15 kg, aga siis jäi trenn emotsionaalsetel põhjustel pooleli. Kuna Anna jaoks käisid trenn ja „õige“ toitumine käsikäes, siis oli ta juba 2 kuuga trennieelses kaalus tagasi.
Maovähendusoperatsiooniga seotud hirmud
Kui bariaatria õde Kristel Janvest Annale helistas ja teatas, et tema operatsiooniaeg on 3 nädala pärast ja on aeg alustada operatsioonieelse dieediga, siis tekkis paanika „Appi – ma ei saa siis ju enam süüa!“ Inimesena, kellel puudus kogemus operatsioonijärgsest elust mõtles Anna: „Ei saa sushit süüa, ei tohi magusat süüa, midagi ei mahu sisse.“ Sel hetkel tekkisid ka kõhklused: „Kas ma ikka lähen seda teed?“
Operatsiooni aeg määrati 13.jaanuariks. Aastavahetusel sõi Anna veel nagu sellel pidupäeval kohane, aga 1. jaanuarist alustas korralikult operatsioonieelse dieediga ja sellest päevast algas tema jaoks ka täiesti uus elu.
Anesteesiat kartis Anna ka. „Kas ma ikka ärkan?, Äkki läheb operatsiooni ajal midagi valesti?“
Enda sõnul aitas tal hirmudest üle saada teiste selle operatsiooni läbiteinud inimeste kogemuste lugemine ja eriti nendega rääkimine. Samuti luges ta arsti kohta kõike, mida googeldades leidis.
Terve kuu peale operatsiooni oli Annal hirm, et süües maoõmblused kärisevad või magu venib uuesti välja, see hirm aitas tegelikult operatsioonijärgsest dieedist korralikult kinni pidada.
Esimestel operatsioonijärgsetel kuudel langes kaal väga kiiresti, 8-10 kg kuus. 3 kuud peale operatsiooni Anna minestas esimest korda elus. See ehmatas teda päris tõsiselt ning ta läks ruttu arsti vastuvõtule. Talle tehti erinevaid uuringuid, kuid kõik oli korras ja arst kinnitas, et selliseid asju tuleb kiire kaalulanguse perioodil ette.
Seda, et rinnad vähenevad ja juuksed välja hakkavad langema teadis Anna juba ette ja see teda ei hirmutanud. Ta ise arvab, et ca 50-60% juustest langes välja. Nüüd 1,5 aastat hiljem on juuksed hakanud taastuma.
Anna põhilised argumendid operatsiooni kasuks otsustamisel:
Kindlasti ei olnud operatsioon Anna esimene valik. Pea 15 aastat oli olnud tema eesmärgiks kaalust alla võtta ja ta oli seda ka korduvalt üritanud. Operatsioon oli pigem viimane võimalus, et see eesmärk saavutada.
Tema üheks suureks sooviks oli minna poodi ja osta riideid, mis talle meeldisid, väiksemal määral ka rasedus tulevikus, kuna ülekaal üldiselt vähendab viljakust ja võib saada takistuseks rasestumisel.
Samuti arvas Anna, et selleks, et leida enda kõrvale meest nagu TALLE meeldib, peaks ta olema saledam ja sportlikum, aga peale salenemist ta päris nii enam ei arva ja usub rohkem armastusse.
Noore inimesena ei olnud tervis tema jaoks operatsiooni soovi esimeseks põhjuseks. Kuna kaalust tingitud tervisehädasid tal ei olnud, siis sellele ta tookord ei mõelnud. Aga nüüd 1,5 aastat peale operatsiooni ja 50 kg saledamana tunnistab Anna, et tegelikult peaksid ülekaalulised inimesed rohkem mõtlema oma tervisele, ka siis kui see on veel korras, kuna ülekaal võib pikemas perspektiivis kaasa tuua hulga ebameeldivaid terviseprobleeme ja haigusi.
Mis on muutunud?
Anna sõnul on kogu elu muutunud ja kõik tundub palju positiivsem. Enam ei ole ta see paks naine, kes sõidab autoga. Nüüd tunneb ta end inimesena, kes liigub ja on aktiivne.
Riidepoodides käimine on nüüd puhas rõõm, ta isegi ei tea enam, mis on tema number, vahest võtab S, M ja L korraga proovida, aga XXL on kindlalt minevik.
Anna arvates teevad silmad ja aju nüüd palju paremat koostööd. Ta teab silma järgi palju talle mahub ja aju lepib sellega. Ta suudab nüüd pool toidust järele jätta ja tellib pigem endale väiksema portsjoni. Ülesöömine tekitab tundideks halva enesetunde, sest on tunne, et toit kurgus seisab.
Kui enne ajas stress teda sööma, siis nüüd on vastupidi – stressisituatsioonis söögiisu kaob.
Magusaisu on nüüd kontrolli all, isu magusa järele pole kadunud, aga piisab väga vähesest ja ta suudab enda magusasöömist kontrollida.
Anna on oma otsusega väga rahul ja soovitab maovähendusoperatsiooni kõigile, kes suure ülekaaluga hädas.
„Võtke kasvõi laenu, kui muidu ei saa, aga tehke see ära! Olen, mitte 99%, vaid suisa 100% kindel, et olete hiljem oma otsusega rahul“ on Anna kindel.
Dr Ilmar Kaur kommentaarid:
Jo-jo tüüpi kaalulangetamine on radikaalse ja järsu toidutarbimise piiramisega kaasas käiv nähtus: esialgne kiire kaalulangus asendub veel kiirema ja suurema kaalutõusuga. Võrdleksin seda hinge kinnihoidmisega: mõnda aega õnnestub, aga seejärel tehakse kaotatu õhku ahmides tasa. Kestma jäämiseks peavad muutused toitumises olema mõõdukad ja neid peaks tegema aegamööda. Sellisena saavutatakse suurema tõenäosusega püsiv kaalulangus: 5-6% kehakaalust. See võib tunduda väike, kuid elu ja uuringud näitavad, et mida suurem esialgne kaalulangus, seda lühemat aega see püsib.
Kaalukirurgia patsiendi kaotavad pikas perspektiivis 25-30%. Näiteks Rootsis läbi viidud SOS uuringus oli 15 aastat peale kirurgiat on patsientide kaal ca 27% madalam kui enne operatsiooni.
Sleeve operatsioon oli Anna vanust arvestades igati hea valik. Sleeve operatsioon on esimeseks soovituseks noortele naistele, kes planeerivad tulevikus rasedusi ja kelle kehamassiindeks jääb alla 40 kg/m2. Sleeve operatsiooni eeliseks on nii-öelda loomulikkus, kuna toidu teekond seedetraktis ei muutu. Seetõttu omastatakse suurem osa vajalikke vitamiine ja mineraale igapäevasest toidust (ka raseduse ajal) ning nende asendusravi piirdub tulevikus 1-2 multivitamiini ja 1 kaltsiumi tabletiga päevas. Miinusena võib tuua kõrvetiste tekke u 20% patsientidest esimesel operatsioonijärgsel aastal. Samuti asjaolu, et teatud toitumisharjumused, näiteks magusasöömine, seostuvad kehvemate pikaajaliste ravitulemustega (risk kaalu taastõusuks) kui maost mööda juhtiva ehk bypass operatsiooni puhul.
Laste saamise sooviga seoses tasub oma kaalule mõelda, kuna rasvumine on oluline naisepoolse viljatuse põhjus. Kaalulangetamine suurendab rasestumise tõenäosust ja samal ajal vähendab rasedusaegseid ja sünnitusriske.
Hirmud, et peale operatsiooni enam kunagi midagi normaalset süüa ei saa on alusetud. Toitumine peale operatsiooni peab olema mitmekülgne, aktsendiga valgurikastel toitudel ja järgima peab tervisliku toitumise soovitusi. Midagi ei ole täiesti keelatud. Kõike võib ja saab endiselt süüa või aeg ajalt proovida, ehki magusa ja rasvase osas peab menüü jääma väga ahtraks.
Kaalulangus vahetult peale lõikust võib olla väga kiire, meestel esimesel kuul sageli kuni 25kg. Kiire kaalulangus kestab kuni 6 kuud. Seejärel aeglustudes, kuid kestes veel umbes ühe aasta. 1,5-2 aastat peale operatsiooni saavutavad patsiendid oma madalaima kehakaalu, olles kaotanud 75-80% ülekaalust. Üldiselt pole selline tulemus siiski püsiv ning valdav osa patsiente võtab kaalus 5-10kg juurde, seejärel kaal stabiliseerub. Seega, mõningane kaalutõus sel perioodil on normaalne ja ootuspärane. Pikaaegne kaalulangus, nagu eelpool öeldud, on 60-70% ülekaalust. Sõltumata operatsioonitüübist püsib kaalutõusu risk kogu elu.
Kahjuks ei saa juuste õhenemist ja väljalangeist vältida. Füsioloogiline stress operatsioonist ja kaalukaotusest põhjustab organismis toitainete liikumise eluliselt olulisematele organitele (nagu süda ja aju) ning esteetilised kaalutlused ilusate juuste näol ei ole sellel hetkel organismile esmatähtis. Juuste väljalangemine lõpeb, kui kaalukaotus ja toitumine stabiliseeruvad ning juuksed kasvavad tagasi 3 – 6 kuu jooksul. Midagi suurt juuste väljalangemise vastu teha ei saa. Vaja on aega ja kannatlikkust, tagada piisav raua, tsingi ja valgu tarbimine. Kunagi ei kuku välja kõik juuksed.