fbpx

Kõhulahtisus on ebamugav probleem. Kroonilise kõhulahtisuse tagajärjel võib tekkida vedeliku ja toitainete puudus. Bariaatrilise operatsiooni järgsel kõhulahtisusel võib olla mitmeid mitte-haiguslikke põhjuseid.

Kõhulahtisus on üks dumpingu sümptomitest
Kõhulahtisus on üks varajase dumpingu sündroomi sümptomitest. Varajane dumpingu sündroom tekib siis, kui toit liigub maost liiga kiiresti peensoolde. Sellel puhul aitab aeglane söömine. Varuge ühe toidukorra söömiseks 20-30 minutit. Ka siis, kui portsjonid on väikesed.

Vedel toit esimesel perioodil
Esimesel perioodil süüakse vedelamat toitu, mis võib avaldada mõju kõhulahtisuse tekkimisele. See probleem peaks lahenema, kui hakkate sööma tahket toitu. Kui  kõhulahtisus püsib edasi, tuleb põhjust otsida mujalt, kui vedelast toidust.

Laktoosi, fruktoosi ja suhkruasendajate häiritud imendumine
Laktoositalumatus tekib ensüümi laktaas puudulikkuse korral ja see võib omakorda viia kõhulahtisuseni. Sel juhul on vajalik tarbida laktoosivabasid piimatooted. Kui on soov piimatooted menüüst välja jätta, tasub konsulteerida toitumisspetsialistiga, sest mingi põhitoiduainete grupi välja jätmise korral tuleb see samaväärsega asendada, muidu on oht toitainete puuduse tekkele. Laktaasi aktiivsus väheneb vananemisega, otsene seos bariaatrilise kirurgia läbinud patsientidega on ebaselge.
Samuti võivad kõhulahtisust põhjustada fruktoos ja suhkrualkoholid nagu erütritool, ksülitool, mannitool ja sorbitool.

Kohvi
Kofeiin on stimulant, mis muudab vaimselt erksaks, aga stimuleerib ka seedesüsteemi.
Rahvusvahelise Seedetraktihaiguste Fondi (IFFGD) andmetel võib 2–3 tassi kohvi või tee joomine päevas põhjustada sageli kõhulahtisust. Paljud lisavad oma kohvile ka muid seedesüsteemi ergutavaid aineid, näiteks piima, suhkruasendajaid või koorejooke, mis suurendavad joogi lahtistavat toimet veelgi. Kasutades taimseid piimasid, on võimalik vähendada kofeiini lahtistavat mõju.

Muud toidutalumatused
Lisaks kohvi- ja laktoositalumatusele, võib esineda veel hulgaliselt toite, mis võivad põhjustada kõhulahtisust talumatuse korral.

Gluteen. Gluteeni leidub nisus, rukkis ja odras. Gluteeni leidub laialdaselt ka paljudes valmistoitudes. Seega gluteeni kahtlustuse korral ei piisa ainult saiade ja leibade menüüst välja jätmisest, vaid tuleb hoolikalt jälgida ka valmistoitude silte. Õnneks on toiduainete märgistusel allergeenid (sh nisu, oder ja rukis) eristatud üldisest tekstist ning neid on kerge märgata.

Salitsüülid. Salitsüüle leidub paljudes tervislikes toiduainetes, sealhulgas puu- ja köögiviljades, tees, kohvis, pähklites ja vürtsides. Enamikule inimestest mõjuvad salitsüülid tervisele kasulikult, kuna on põletikuvastase toimega. Kuid ülitundlikel inimestel võivad need põhjustada probleeme. Ühed salitsüülirikkamad toiduained on vürtsid, rosinad ja apelsinid – seega võite jälgida, kas midagi neist toitudest võivad olla teie kõhulahtisuse põhjustajaks.

Histamiin. Amiine toodavad bakterid toidu säilitamisel ja kääritamisel ning neid leidub väga erinevates toitudes. Kuigi amiine on mitut tüüpi, seostatakse histamiini kõige sagedamini toiduga seotud talumatuse korral. Histamiin on kehas sisalduv kemikaal, mis mängib rolli immuun-, seede- ja närvisüsteemis. See aitab kaitsta keha nakkuste eest, luues viivitamatu põletikulise reaktsiooni allergeenidele. Histamiini talumatuse korral aga tuleb vähendada selliseid toiduaineid nagu hapendatud toidud, vein, kõva juust, tsitruselised, avokaado, kuivatatud puuviljad, hapendatud joogid. 

Rasvased ja praetud toidud
See kehtib bypass ja mini bypass operatsiooni puhul, kuna nendel juhtudel on rasvade seedimise protsess muutunud. Seetõttu ei ole soovitatav süüa rasvaseid ja praetud toitusid, sest need võivad põhjustada kõhulahtisust. Eelistage väherasvast liha, piimatooteid ja kala ning minimeerige poest ostetavate valmistoitude osakaalu oma menüüs. Vältige õlis fritüüritud toite, ka siis, kui neid pakutakse tervisliku toidu sildi all.

Kokkuvõtteks
Kõhulahtisust pärast kaalukirurgiat võivad põhjustada nii kiire söömine kui erinevad toiduained. Kui teie kõhulahtisus kestab mitmeid päevi ega näita taandumise märke või on muutunud krooniliseks, konsulteerige kindlasti oma arstiga. Toitumisterapeut saab aidata vaadata üle teie menüü ja sellest tulenevad võimalikud põhjused ning soovitada sobivat dieeti. Selleks oleks vaja, et te peaksite toitumis- ja kaebuste päevikut, mille alusel saaks teha edasisi otsuseid.

Kasutatud allikad:

Yves M Borbély, Alice Osterwalder, Dino Kröll, Philipp C Nett, and Roman A Inglin. Diarrhea after bariatric procedures: Diagnosis and therapy. World Journal of Gastroenterology, 2017 Jul 14; 23(26): 4689–4700.

Marek Jutel 1, Kurt Blaser, Cezmi A Akdis. The role of histamine in regulation of immune responses. Chem Immunol Allergy. 2006;91:174-87

Hanns-Wolf Baenkler. Salicylate Intolerance Pathophysiology, Clinical Spectrum, Diagnosis and Treatment. Deutsches Ärzteblatt Int. 2008 Feb; 105(8): 137–142.