Tervise Arengu Instituudi andmetel on Eestis ligi 20% täiskasvanutest rasvunud ning enam kui 30% ülekaalulised, mis tähendab, et rohkem kui poolte inimeste kehakaal on liiga suur. Tervislikku rasvumist ei ole olemas ning moel või teisel tõstab rasvumine mitmete haiguste riski, lühendab eluiga, halvendab elukvaliteeti ja vähendab sissetulekuid. Rasvumise ravivõimalused on hiljuti turule tulnud ravimite näol avardunud, kuid endiselt on pikaajaliselt tõhusaimaks ravimeetodiks kaalu- ehk bariaatriline kirurgia.
„Probleem aina suureneva kehakaaluga sai Eestis alguse 1990. aastatel ning stabiliseerus umbes kümme aastat tagasi. Soodsa kasvulava kehakaalu suurenemiseks on loonud elukeskkonna ja elustandardite muutus, töö iseloomu muutumine liikuvast istuvaks, autostumine ning töödeldud toiduainete tarbimise kasv,” selgitab Kaalukirurgia keskuse ülemarst dr Ilmar Kaur. „Liigse kehakaaluga maadlevad paljud ning enamikul meie patsientidel on see teekond kestnud aastaid või isegi aastakümneid läbi erinevate toitumiskavade, treeningute ja toidulisandite. Paraku pole neist tõsise rasvumise korral piisavalt abi.”
Kaalukirurgia Keskus on erakliinik, mis on keskendunud maovähenduskirurgiale. Kliinikus tehakse aastas üle 600 maovähendusoperatsiooni. „Operatsiooni võib kaaluda alates kehamassiindeksist 30 kg/m² ehk alates 17–20 liigsest kilost – see tähendab patsientidele, kes on üldtunnustatud mõõdupuu järgi rasvunud. Lihtsalt ülekaalulistele me seda ei tee,” täpsustab dr Kaur. „Väga halb terviseseisund, sõltuvushäired nagu alkoholism või narkomaania ning patsiendi soovimatus oma eluviise muuta ning koostööd teha on sagedasemateks põhjusteks operatsioonist keelduda. Kõige olulisemana nimetaksin ma patsiendi valmisolekut oma seniseid eluviise muuta. Operatsioon on ikkagi abivahend. Nii nagu jalgrattaga saab edasi liikuda kiirelt, ent selleks peab väntama, nii on ka operatsiooniga – enda motiveeritus peab tulemuse saavutamiseks olema kõrge.”
Ta lisab, et kõik patsiendid saavad enne operatsiooni põhjaliku kirurgilise ja toitumisalase nõustamise, et hinnata näidustuste olemasolu ning patsientide ootuseid. „Teinekord erinevad need ootused sellest, mida suudame anda. Me saame anda tervist, elukvaliteeti ja eluaastaid, kuid seda võimaluste piires. Noorust koos tolleaegsete kehakontuuridega me tagasi ei too ja katkisi suhteid parandada ei oska. Oluline on, et saame patsiendega ootustest realistlikult ning ühtmoodi aru. Meie üks eesmärk on kindlasti valmistada patsient ette ka eluks pärast operatsiooni.”
Dr Kaur möönab, et sõna „operatsioon” on hirmuäratav ning paljudele patsientidele on see esimene üldnarkoosis protseduur elus. Samas on ütleb enamik hiljem, et läks lihtsamalt kui nad oskasid karta. Kehaline taastumine on reeglina kiire, hädist olemist on 1-2 ööpäeva. Koju lähevad patsiendid juba järgmisel päeval ning autot võib ise juhtida. Aega vajab aga kohanemine toitumisega, näiteks võib esialgu olla keeruline kiirustamata ja rahulikult süüa.
Rasvumine tõmbab kärbsepaberina ligi erinevaid haiguseid
Suure kaalulanguse paratamatuks kaaslaseks on suureks ja rippuma jääv nahk. Dr Kauri sõnul tuntakse hilisema keha kujundava plastikakirurgia vastu suurt huvi ning reaalsuses teeb selle läbi üks kaalukirurgia patsient inimene viiest. Alati see vajalik pole, sest teatud määral aitab nahal taastuda treenimine, mitte suitsetamine, piisav vedeliku ja soovitatud toidulisandite tarbimine. Noorte nahk on elastsem ja taastub paremini. Nii võib 20-30 kg kaalulanguse järgselt patsient oma kehaga igati rahul olla. Kaotades kaalus aga 50 kg või enam vajatakse suure tõenäosusega hiljem plastikakirurgiat.
Kaalukirurgiliste kordusoperatsioonide kohta ütleb Dr Kaur, et neid on läbi aastate olnud lõikuste koguarvust 5-6%. Peamiseks põhjuseks on kaalutõus peale esmast operatsiooni või kõrvetiste teke sleeve operatsiooni järgselt. „Rasvumine on krooniline haigus, mis vaatamata heale esialgsele ravitulemusele võib osadel patsientidel ajapikku taas ägeneda ja kaugeltki mitte alati pole põhjuseks ebatervislikud eluviisid“, nendib Dr Kaur. Korduslõikustega selliseid probleeme lahendataksegi. Keskmine kaalulangus 10 ja enam aastat peale operatsiooni on sõltuvalt meetodist väga hea: 20-30% algkaalust. Vaid 5%-l patsientidest tõuseb kaal aastate jooksul operatsioonieelsele tasemele.
Kehakaalu langetamine ei tõsta mitte ainult enesekindlust ja enesehinnangut, vaid parandab mitmetest rasvumisega käsikäes käivatest terviseprobleemidest. Doktori sõnul on ülekaal kärbsepaber, mis tõmbab ligi paljusid kroonilisi haiguseid. „Esiteks ainevahetushaigused nagu II tüüpi suhkurhaigus ja kolesteroolitaseme tõus, siis kõrge vererõhk, liigeste- ja seljahaigused, uneapnoe, erinevad vähihaigused, seda eriti naistel. Naistel võib rasvumine olla üheks viljatuse põhjuseks. Kui haiguse tekkepõhjus on rasvumine, siis kaalulangus kindlasti leevendab või isegi tervendab. Terve olla peaks olema igaühe jaoks oluline ajend kaalu alandada!”
39-aastane Kristjan on kui eelneva kinnitus, ta astus välja mugavustsoonist ning läks maovähenduslõikusele 140 kilosena. Kristjan Galtsev: “Täna, üle 7aasta hiljem, kaalun ma 95kg! Mu elu on igas mõttes täiesti muutunud – ma elan täiel rinnal! Sain ka hiljuti isaks ja jaksan seda nautida.”
Urmas Lillemaa leiab, et kunagi pole hilja, et elus uus lehekülg keerata. Urmas otsustas seda teha 61.aastasena kaalukirurgia abil ning on tänaseks üle 50kg turjalt raputanud. Urmas Lillemaa: ” Suurim muutus ongi see – mu enesetunne ja ka tervis on muutunud palju paremaks ning ka analüüsid kinnitavad seda. Energiat on hulga rohkem ning jaksan palju aktiivsemalt tegutseda. Näen parem välja, meeldin endale rohkem ja loodan, et ka teistele.”
Vaatamata sellele, et rasvumine laastab meeste tervist ja vähendab eluaastaid naistega võrreldes rohkem, on näiteks kaalukirurgias meespatsientide osakaal kõigest 15-20%.
Eks see kinnitab üldteada tõde, et mehed muretsevad oma tervise ja tuleviku pärast vähem. Paljud meespatsiendid pöörduvad kirurgilisele konsultatsioonile pahatihti alles siis, kui operatsioon on kõrge ea ning aastatepikkuse ülekaalulisusega arenenud terviseprobleemide tõttu riskantsem, kuigi meeste puhul annab kaalukirurgia naistega võrreldes sageli paremaidki tulemusi.
Kui teie kehamassiindeks on 30 kg/m² ja tunnete huvi kehakaalu alandamise ning tervemate eluviiside järele, on kõige lihtsam alustuseks tutvuda Kaalukirurgia keskuse kodulehega, kus on olemas kontaktivorm. Lisaks on kliinik kogunud nii oma kodulehele ja Facebooki Kaalukirurgia patsientide tugigruppi hulga informatsiooni, kust leiab kindlasti põnevat lugemist ja saab palju abi.
Olete oodatud konsultatsioonile Kaalukirurgia Keskusesse!