Dr Kaur, kes ennekõike maovähendusoperatsioonist abi saavad? Millised on kriteeriumid, et operatsioonile pääseda?
Lähtutakse kehamassi indeksist ning rasvumisega seotud terviseprobleemide, nagu uneapnoe, liigese-, selja- jt valude esinemisest. Värskeim, sel aastal avaldatud rahvusvaheline ravijuhend, soovitab operatsiooni isikutele, kelle kehamassiindeks on 30 kg/m² ja kõrgem. Näiteks 165 cm pikkuse patsiendi puhul alates kehakaalust 83 kg.
Milliseid uuringud enne operatsiooni tehakse? Kas gastroskoopia ehk mõõganeelamine samuti?
Kõige informatiivsemaks uuringuks on operatsioonieelne konsultatsioon kirurgi ja toitumisterapeudiga, mille käigus kaardistatakse patsiendi terviseseisund, ootused, harjumused ja hoiakud. Edasi järgnevad vereproovid. Gastroskoopia kuulub samuti kohustuslike operatsioonieelsete uuringute hulka ning säästmaks patsiente ebamugavusest, teeme selle alati narkoosi all.
Millistest terviseprobleemidest, kaasuvatest haigustest on võimalik pärast maovähendus- operatsiooni ning seoses kaalu langemisega vabaneda?
Loetelu on pikk, sagedaseimateks neist on kõrgvererõhktõbi, teise tüübi diabeet, uneapnoe, kõrvetised, naiste viljatusprobleemid (eriti polütsüstiliste munasarjade korral), liigeste ja seljavalud, rasvmaks. Kaaluklangusega saavutatakse nii olemasolevate haiguste kadu või leevendumine kui haigestumise riski langus tulevikus. Näiteks väheneb risk haigestuda ja surra erinevatesse vähkkasvajatesse, seda eriti naistel.
Üldjuhul arvatakse, et maovähendusoperatsioon on ikkagi mõeldud neile, kel kaalu 150 kg või rohkem, samas on mitmed 85–90 kg kaaluga oma ülekaalust sel moel vabanenud.
Kui ikkagi on raske ja õnnetu olla oma kehas 94-kilosena, aga puuduvad kaasuvad haigused – kas maovähendus operatsioon on lahendus?
Kaalukirurgia on näidustatud alates kehamassiindeksist 30 kg/m² ehk alates 17–20 liigsest kilost. Mustvalged kriteeriumid ei tähenda, et kõik selle piiri ületanud peaksid jõudma operatsioonini. Tegemist on väga isikliku otsusega, rasvumine ei mõjuta kõiki ühtmoodi ja sellest ka erinev valmisolek operatsioonini jõuda.
Mida tuleks teha, et tulemused jääks püsima aastateks?
Kaalukirurgia eesmärk on saavutada püsiv eluviisi muutus. Siin on neli peamist komponenti: kehaline aktiivsus, mõistlik toitumine, piisav uni koos stressiohjamisega ning positiivne tervisekäitumine. Kaalukirurgia muudab kõik selle lihtsamini teostatavamaks. Kirurgia on vahend, tööriist, mis vajab omakorda eluviisi toetust. Sünergia, mis nende koostoimes tekib, aitab saavutada soovitud tulemuse ja seda hoida.
Kas Kaalukirurgiga Keskus nõustab patsiente operatsioonijärgse toitumise suhtes? Kas jälgite oma patsiente pärast operatsiooni?
Kirurgiat ilma nõustamise ja juhendamiseta pakkuda ei ole eetiline. Operatsiooni ei peaks vaatama hüppena tundmatusse, vaid osana pikemast teekonnast koos teejuhiga. Eeldame, et patsiendid jäävad meiega seotuks vähemalt kahe aasta jooksul pärast operatsiooni, see on kõige kriitilisem aeg, kuid meil on hea meel, kui koostöö jätkub ka hiljem. Kõik operatsioonijärgsed konsultatsioonid ja analüüsid on patsiendile tasuta. Nii ei tekita me kunstlikke barjääre, mis halvendaksid teenuse kättesaadavust.
Kuidas hindate – kas viimasel ajal palju kõneainet pakkunud kaalualandavad ravimid on võrreldes konservatiivsete võimaluste ehk operatsioonidega sama püsiva tulemusega?
Ajaloos proovitud kaalulangetamise ravimite nimekiri on pikk. Vähese toime ja häirivate kõrvaltoimete tõttu ei ole enamik neist suurt poolehoidu leidnud. Viimased aastad on toonud avastuse, et II tüübi diabeedi ravis laialdaselt kasutatavad GLP retseptorite agonistid omavad ka kaalu langetavat toimet ning nende ravimite registreeritud näidustuseks on nüüdseks ka rasvumise ravi. Tuntuimaks ja efektiivseimaks neist on semaglutiid (Ozempic). Uuringutes, milles on hinnatud ravimi kehakaalu alandavat toimet, on patsientidele semaglutiidi manustatud 2,4 mg nädalas. Sellega kaotasid patsiendid keskmiselt 12,4% oma kehakaalust. Väiksemate dooside korral oli kaalulangus väiksem. Kaalulanguse säilitamiseks tuleb ravimit manustada pidevalt, sest selle katkestamisel tõuseb kehakaal endiste väärtusteni. Ravi aastane maksumus on umbes 2800 eurot (haigekassa soodustus puudub). On raske öelda, kas semaglutiidi kaalulangetav toime püsib pikaajaliselt, sest senised uuringud on piirdunud kaheaastase jälgimisperioodiga. Nii kaalulangus kui ravi maksumus semaglutiidiga on võrreldavad maoballooniga.
Kaalukirurgia võimaldab sõltuvalt operatsioonimeetodist pikaajaliselt (10 ja enam aastat pärast operatsiooni) 20–30% kehakaalu langust. Kaalukirurgilise operatsiooni hind on võrreldav kaheaastase semaglutiid ravi maksumusega, olles samas oluliselt tõhusam ning tõestanud oma pikaajalist efektiivsust.
Mis on esimene samm operatsiooni suunas?
Soovitan esmalt eneselt küsida: mis oleks minu elus teisiti, kui oleksin praegusest kolmandiku võrra kergem? Kui plussmärgi alla koguneb piisavalt märksõnu, siis võib kaaluda juba edasisi samme operatsiooni suunas. Ja siit edasi saame meie aidata – võtke meiega ühendust, arutame teie teekonna läbi ning aitame teil astuda otsustava sammu elumuutuse suunas.
Elina Martinson on Kaalukirurgia Keskuse patsient, kes läbis maovähendusoperatsiooni aasta ja kaks kuud tagasi. Tänaseks on Elina kaotanud üle poole oma kehakaalust.
Elina, kuidas sa end täna tunned?
Tunnen ennast täna justkui uue inimesena. Kaalu on tõepoolest terve inimese võrra vähem ja see on kaasa toonud olulisi ja suuri muudatusi, mõistagi positiivseid. Kuigi operatsioonist on möödas juba üle aasta, ei ole ma täielikult uue kehaga harjunudki. Aeg-ajalt ikka tuletan endale peegli ees meelde, milline nägin välja ja kuidas end tundsin aasta tagasi.
Kuidas sündis otsus maovähendusoperatsiooni kasuks ning miks valisid selleks Kaalukirurgia Keskuse?
Võitlus ülekaaluga on minul kestnud peaaegu kogu elu – juba enne 1. klassi minekut hakkasid lisakilod kogunema. 27-aastasena otsustasin, et pean (loodetavasti pikaajaliselt) püsivate tulemuste eesmärgil midagi ette võtma. Niisiis, samal päeval kirjutasin juba ka Kaalukirurgiasse.
Kas kõik läks hästi?
Kõik läks hästi. Ka taastumine oli minu jaoks pigem kerge.
Räägi oma kogemusest. Kuidas kogu protsess käis?
Kõik algas konsultatsiooniaja broneerimisest. Vastati kiirelt ja veelgi kiiremini olin juba dr Kauri kabinetis vastuvõtul. Dr Kaur rääkis väga põhjalikult sellest, mis mind ees ootab. Operatsioonipäeval oli ka meeskond väga hooliv ja kõik küsimused said vastused. See, et meeskond on patsiendi suhtes niivõrd hooliv, kasvatab usaldust veelgi.
Kas sul oli ka mingisuguseid terviseprobleeme, millest nüüdseks oled vabanenud? Kas tunned nüüd, et su tervis on paranenud?
Jah, ülekaalust tingitud jala- ja seljavalud, hingeldamine, higistamine, väsimus ja muud igapäevatoimetusi segavad faktorid on nüüdseks minevik. Mul oli enne operatsioonile minekut ka püsivalt kõrge vererõhk, mille tõttu võtsin igapäevaselt ravimeid, aga olen nüüdseks sellest täielikult lahti saanud.
Kas sul esineb ka negatiivseid kõrvalnähte – rippuv nahk, väljalangenud juuksed?
Juukseid langes tõesti välja ja nahk ripub samuti üsna palju. Aga ma ei pea neid otseselt negatiivseteks nähtudeks – juuksed kasvavad tagasi ja rippuv nahk on minu jaoks minu elu ühe suurima võitluse võit!
Sa oled laulja – kas kaalulangus on kuidagi su elu esinejana muutnud?
Enesekindlust jagus mul hulgi enne operatsioonigi, aga nüüd on seda edevust lausa kulbiga juurde tõstetud. See mõjub ka laval olles väga hästi. Mäletan, et mul oli ülekaalulisena laval seistes väga ebamugav, sest higistasin piltlikult öeldes ämbreid. Mõned lavapartnerid isegi küsisid, et kas kõik on okei ja kas ma tunned end ikka hästi, justkui ma näeksin välja haigena. Eks ülekaal läheb ju ka tegelikult haiguse alla. Nüüd, nagu mainisin, on higistamine minimaalne ja esinedes ei pea ma keskenduma lauba pühkimisele. Laval liikuda on ka ilmselgelt oluliselt mugavam.
Need, kes veel kahtlevad – kas soovitaksid seda sammu astuda?
Tean, et vabatahtlikult ühe operatsiooni läbimine võib esmalt mõjuda hirmutavalt, aga kui sa oled ülekaalu vähendamiseks tõesti kõike muud enda jaoks proovinud, siis soovitan selle sammu astuda. See on absoluutselt seda kõike väärt!
Allikas: https://buduaar.tv3.ee/sisuturundus/voimalused-kaalukirurgia-keskuses/